W których osiedlach znajdziemy trzypokojowe mieszkania w niskich cenach? Ile kosztują? Jaki mają metraż? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl
W okresie epidemii wzrosła popularność narzędzi służących do przeprowadzania telekonferencji i wideokonferencji. Konieczność stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych w tym trudnym okresie wymaga stałego wdrożenia tego typu narzędzi. Nie należy również zapominać o przepisach o ochronie danych osobowych, z których przestrzegania nie zwalnia nas epidemia COVID-19.
W orzecznictwie sądów administracyjnych zgodnie przyjmuje się, że w sytuacji, kiedy strona kwestionuje operat szacunkowy sporządzony w sprawie przez rzeczoznawcę majątkowego, to dla skuteczności swego stanowiska powinna przedstawić bądź kontroperat dotyczący tej samej nieruchomości, sporządzony przez osobę dysponującą stosownymi kwalifikacjami, bądź też racjonalnie uzasadnione zasadami wiedzy merytoryczne argumenty. Strona może też skorzystać z możliwości oceny operatu przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych. W każdym z tych przypadków to na stronie spoczywa ciężar wykazania nieprawidłowości sporządzonego w sprawie operatu, nie można bowiem oczekiwać, iż organ będzie każdorazowo weryfikował operat zakwestionowany przez niezadowoloną stronę.
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że jeśli w ramach wykonywanej działalności rzeczoznawca nie świadczy usług w zakresie doradztwa, czyli nie udziela porad, to jeśli je itp., a jego roczny obrót nie przekroczy 200.000 zł, wówczas może być podatnikiem VAT zwolnionym.
Obowiązująca od 19 września br. nowelizacja Praw budowlanego jest największą reformą przepisów w zakresie budownictwa od kilku lat. Najważniejszą zmianą w niej wprowadzoną jest rozdzielenie projektu architektoniczno-budowlanego na: projekt budynku oraz projekt zagospodarowania terenu. Zrezygnowano też z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę w przypadku małych automatów, jak: paczkomaty, bankomaty itd. Ułatwiona została legalizacja samowoli budowlanych., a nowe przepisy mają uprościć proces budowlany. Przedstawiamy główne zmiany jakie wprowadza ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.
Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości nie musi negatywnie wpływać na jej potencjał komercyjny. Biznesowy sukces inwestycji można osiągnąć w takim przypadku poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Stosowanie kaucji gwarancyjnej stanowi powszechnie przyjętą praktykę w ramach umowy o roboty budowlane. Jej najważniejszą rolą jest motywowanie wykonawcy do prawidłowego wykonania powierzonych robót i ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia służącego usunięciu ewentualnych wad.
Pytanie: Jakie GTU podać w nowym JPK_VAT dla usług budowlanych?
PYTANIE:Na jakiej wysokości może być zamontowany licznik energii w mieszkaniu? ODPOWIEDŹ: Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zawiera następujący zapis dotyczący instalowania liczników energii elektrycznej w lokalach mieszkalnych: § 185. 1. Instalacja odbiorcza w budynku i w samodzielnym lokalu powinna być wyposażona w urządzenia do pomiaru zużycia energii elektrycznej, usytuowane w miejscu łatwo dostępnym i zabezpieczone przed uszkodzeniami i ingerencją osób niepowołanych. 2. W budynku wielorodzinnym liczniki pomiaru zużycia energii elektrycznej należy umieszczać poza lokalami mieszkalnymi, w zamykanych szafkach.
Osoby pracujące w domu nie ułatwiają życia administratorom IT. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez zdalnych pracowników jest korzystanie z nieznanych oraz niezalecanych przez pracodawców aplikacji.
Kropla wiedzy o przyłączach wodociągowych »
Pajęczarz, czyli gdy sąsiad podkrada nam prąd »
31 października wchodzi w życie zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym »
Stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę po wykonaniu obiektu »
Decyzja o warunkach zabudowy »
Zapisz się na Newsletter
Otrzymuj raz w tygodniu aktualne informacje o zmianach w prawie oraz komentarze ekspertów.
Prawo Nieruchomości 24
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
PrawoNieruchomosci24.pl