Nakaz wydania dokumentacji

Dodano: 22 maja 2020
Depositphotos_5047137_s-2015

Zdarza się, że właściciel pierwotny – spółdzielnia, gmina czy deweloper – odmawia przekazania dokumentacji technicznej lub unika jej przekazania. Pozbawianie wspólnoty mieszkaniowej kompletnej dokumentacji technicznej ma oczywiście na celu ograniczenie przez właściciela pierwotnego własnych kosztów, ale również utrudnienie lub uniknięcie odpowiedzialności związanej z gwarancją czy rękojmią.

W sytuacji gdy właściciel pierwotny nie przekazał dokumentacji, zarząd obowiązany jest niezwłocznie do podjęcia czynności zmierzających do opracowania i rozliczenia kosztów związanych z jej opracowaniem. Szybkość działania ma tu decydujące znaczenie gdyż jeżeli uchwała właścicieli lokali nie stanowi inaczej, koszty opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku obciążają:

  • do czasu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu – dotychczasowego właściciela nieruchomości,

  • a po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu – wszystkich właścicieli lokali w częściach odpowiadających ich udziałom w nieruchomości wspólnej.

Dlatego ważne jest, aby wspólnota w porę podjęła kroki w celu otworzenia dokumentacji technicznej.

 

Wzór pozwu o nakazanie wydania dokumentacji dostępny tu: https://prawonieruchomosci24.pl/pisma-sadowe/pozew-o-nakazanie-wydania-dokumentacji-wspolnoty-mieszkaniowej-2409.html

Paweł Puch prawnik

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka

wiper-pixel