Miało być zahamowanie wzrostu cen mieszkań na rynku pierwotnym, ale zmiany w przepisach podatkowych mogą pokrzyżować plany osób wstrzymujących się z kupnem własnego M. „Większość firm deweloperskich to spółki komandytowe, które od przyszłego roku będą musiały dodatkowo zapłacić CIT. Ten koszt pokrycie może znaleźć w kieszeni kupujących mieszkania” - wynika z analizy Kancelarii Adwokackiej Świecki.
Jak się do tej sytuacji ma zasada lex retro non agit
Które z inwestycji mieszkaniowych okazały się hitem sprzedażowym 2020 roku? Jakie mieszkania cieszyły się największym powodzeniem? Dlaczego? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl
Niskie oprocentowanie lokat bankowych, niepewne perspektywy gospodarcze oraz ryzyko inflacji powodują, że wiele osób poszukuje alternatywnych form lokowania zgromadzonego majątku. Zakup nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form zabezpieczenia i pomnażania kapitału. Wskazujemy najważniejsze pułapki prawne, jakie czyhają na inwestorów.
MF informuje: · Gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. · Mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych. · W 2021 r. nie będzie pobierana opłata targowa. JST otrzymają rekompensatę za brak z niej wpływów.
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zwiększeniem dostępności mieszkań. Pomoc zostanie skierowana do tych, dla których cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania – poinformowała Prawo.pl Anna Kornecka, podsekretarz stanu do spraw budownictwa w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Pytanie: Pytanie: Wykonujemy instalacje elektryczne i teletechniczne w budynku wielomieszkaniowym zgodnie z umową z generalnym wykonawcą. Niektóre elementy instalacji są częściowo związane z infrastrukturą zewnętrzną. W szczególności przyłącze elektryczne (główna linia zasilająca do transformatora) i teletechniczne, np. internetowe (kanalizacja teletechniczna). Czy te przyłącza są obciążone VAT 8%, czy 23%? A może należy to podzielić, np. 30% dla budynku (VAT 8%), a 70% dla terenu zewnętrznego (VAT 23%)? Oświetlenie zewnętrzne mamy wykonać z 23% stawką VAT, ponieważ jest to zlokalizowane poza bryłą obiektu.
Stosowanie kaucji gwarancyjnej stanowi powszechnie przyjętą praktykę w ramach umowy o roboty budowlane. Jej najważniejszą rolą jest motywowanie wykonawcy do prawidłowego wykonania powierzonych robót i ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia służącego usunięciu ewentualnych wad.
Pytanie: Jakie GTU podać w nowym JPK_VAT dla usług budowlanych?
Pytanie: Spółka świadczy usługę zarządzania nieruchomościami będącymi we współwłasności, świadczonymi na zlecenie wspólnot mieszkaniowych (budynki mieszkalne). Usługi te w klasyfikacji oznaczone są jako PKWiU 68.32.12.0. Czy w nowej strukturze JPK_VAT obowiązującej od 1 października 2020 r. zarządzanie nieruchomościami należy oznaczyć kodem GTU_12? A czy najem lokali użytkowych w nowej strukturze również trzeba oznaczyć GTU_12?
Kropla wiedzy o przyłączach wodociągowych »
Pajęczarz, czyli gdy sąsiad podkrada nam prąd »
31 października wchodzi w życie zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym »
Stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę po wykonaniu obiektu »
Decyzja o warunkach zabudowy »
Zapisz się na Newsletter
Otrzymuj raz w tygodniu aktualne informacje o zmianach w prawie oraz komentarze ekspertów.
Prawo Nieruchomości 24
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
PrawoNieruchomosci24.pl