Zarząd wspólnoty lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali odwołani ze sprawowanej funkcji i nie muszą istnieć żadne przyczyny. Poznaj przykładowe uchwały właścicieli lokali odwołujące członków zarządu.
W ministerstwie sprawiedliwości trwają prace nad nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przyczyną zmian są złe działania spółdzielni mieszkaniowych przede wszystkim w zakresie transparentności.
Od 1 stycznia 2020 roku właściciele lokali tworzących wspólnotę pomiędzy 4 a 7 lokalami stali się członkami tzw. dużej wspólnoty mieszkaniowej.
Właściciele lokali we wspólnocie mieszkaniowej mają prawo do współkorzystania ze wspólnego terenu zielonego (rekreacyjnego) wspólnoty mieszkaniowej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić z korzystaniem z tego terenu przez pozostałych współwłaścicieli. Oznacza to, że niedopuszczalne są ograniczenia w korzystaniu z terenu zielonego, gdzie jedni właściciele czuć się będą na terenie zielonym jak w ramach przedłużenia swojej własności, a inni jak intruzi – tak uznał Sąd Apelacyjny w Katowicach.
Już w maju zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy, które przewidują znacznie wyższe niż dotychczas kary za naruszenie zasad ochrony danych osobowych. Choć na przygotowanie pozostaje coraz mniej czasu, wiele podmiotów nie ma świadomości, że nowe regulacje odnoszą się również do nich. Dowiedz się, jak będzie ze spółdzielniami mieszkaniowymi.
Właściwe utrzymanie budynku należy do podstawowych obowiązków ich właścicieli czy zarządców, którym powierzono ich administrowanie. Pamiętać bowiem należy, że nie wolno swoim działaniem czy zaniechaniem powodować zagrożenia dla innych. Śnieg zalegający na dachach, schodach, utrudniający przejście chodnikiem, czy ten zasypujący powierzchnie balkonów to jest problem. Dowiedz się, kto powinien go usunąć oraz jak rozstrzygnąć kto odpowiada za odśnieżanie jakiej części nieruchomości wspólnej.
Zgodnie z ustawą o własności lokali jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Dowiedz się, czy fakt powołania członka zarządu wiąże się z obowiązkiem zawarcia z nim umowy.
Istnieją różne przyczyny likwidacji spółdzielni. Jedną z nich jest taka decyzja członków spółdzielni, która zapada w drodze stosownej uchwały.
Rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej sprawuje kontrolę i nadzór nad działalnością spółdzielni. Dowiedz się, z ilu członków musi się składać oraz czy można uznać ją za organ nieistniejący, jeśli liczy mniej członków niż przewiduje statut.
W skład kosztów sporządzenia odpisów i dokumentów, ale także udostępniania członkowi spółdzielni ich treści do samodzielnego wykonywania fotokopii w siedzibie spółdzielni, mogą wchodzić jedynie faktyczne wydatki ponoszone przez spółdzielnię na realizację zadań, co wyklucza osiąganie przez spółdzielnię z tego tytułu jakichkolwiek zysków.
Kropla wiedzy o przyłączach wodociągowych »
Pajęczarz, czyli gdy sąsiad podkrada nam prąd »
31 października wchodzi w życie zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym »
Stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę po wykonaniu obiektu »
Decyzja o warunkach zabudowy »
Zapisz się na Newsletter
Otrzymuj raz w tygodniu aktualne informacje o zmianach w prawie oraz komentarze ekspertów.
Prawo Nieruchomości 24
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
PrawoNieruchomosci24.pl