Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którą przyjął dziś bez poprawek Senat. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.
Sąd Najwyższy w uchwale z 27 listopada br. 1 dopuścił możliwość zmiany wysokości stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu ustalonej na podstawie przepisów prawa obowiązujących przed wejściem w życie ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej - u.g.n.), w związku ze zmianą celu wykorzystania nieruchomości w rozumieniu w art. 72 ust. 3 pkt 4 u.g.n. w sytuacji uprzedniej zmiany wysokości opłaty rocznej wynikającej ze zmiany wartości nieruchomości.
Rada Ministrów przyjęła wczoraj (8 grudnia br.) przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, który przewiduje wprowadzenie e-licytacji komorniczej nieruchomości. To rozwiązanie szczególnie ważne w czasie trwania pandemii COVID-19.
Umowa sprzedaży jest najbardziej rozpowszechnioną i najczęściej zawieraną umową w obrocie gospodarczym, spośród umów prowadzących do przeniesienia rzeczy i praw. Wykorzystywana jest często w praktyce zarówno w kwestii obrotu profesjonalnego i konsumenckiego, jak i powszechnego . Zawierając umowę sprzedaży, należy brać pod uwagę odpowiednie oczekiwania kupującego związane z funkcjonowaniem i przeznaczeniem rzeczy. Ma on prawo domagać się nie tylko jej ogólnej sprawności pod względem technicznym, lecz także normalnego i prawidłowego działania wszystkich elementów, wynikających z realizacji ustaleń między sprzedawcą a kupującym.
Na rynku mamy coraz bogatszą ofertę przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie nieruchomościami takich jak: rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami, a także zarządców nieruchomościami. Dlatego też zgodnie z Planem Kontroli Inspekcji Handlowej na 2020 r. Inspekcja Handlowa prowadziła kontrole w zakresie legalności, rzetelności oraz sprawdzano posiadania przez ww. przedsiębiorców obowiązkowego ubezpieczenia OC, co jest wymagane na gruncie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 65 z późn. zm.).
Zasady przydziału mieszkań rotacyjnych nie były uregulowane w przepisach powszechnie obowiązującego prawa. W konsekwencji ukształtowała się niejednolita praktyka dysponowania nimi przez spółdzielnie mieszkaniowe. Z artykułu dowiesz się czym było mieszkanie rotacyjne i w jaki sposób przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych rozstrzygnęły o statusie prawnym członków spółdzielni zamieszkujących mieszkania rotacyjne.
Więcej mieszkań na wynajem – Sejm uchwalił społeczną część pakietu mieszkaniowego:
Najem okazjonalny jest rozwiązaniem coraz częściej wybieranym przez osoby, które chciałyby wynająć posiadany lokal. Pomaga właścicielom mieszkań chronić swoje prawa, zwłaszcza gdy wynajmujący istotnie narusza warunki umowy, np. poprzez niepłacenie uzgodnionego czynszu. W przypadku umowy najmu okazjonalnego ochrona prawna, bardziej nakierowana jest na wynajmującego. Jednakże przepisy dotyczące najmu okazjonalnego dają najemcy istotne uprawnienia, które warto poznać. Instytucja najmu okazjonalnego uelastycznia najem lokali. Strony mają do wyboru, czy zawrzeć umowę najmu lokalu na zasadach ogólnych, czy też zawrzeć umowę najmu okazjonalnego lokalu.
W sieci internetowej można znaleźć wiele informacji na temat tego, że rząd planuje kolejne rewolucje w ustawie dotyczącej nieruchomości. Planowane jest m.in. tzw. lokal za grunt. Co to oznacza?
Większość osób rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, decyduje się wykonywać ją we własnym mieszkaniu. Jakie wiążą się z tym formalności oraz jakie są konsekwencje finansowe wykorzystywania własnego mieszkania na potrzeby firmy?
Kropla wiedzy o przyłączach wodociągowych »
Pajęczarz, czyli gdy sąsiad podkrada nam prąd »
31 października wchodzi w życie zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym »
Stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę po wykonaniu obiektu »
Decyzja o warunkach zabudowy »
Zapisz się na Newsletter
Otrzymuj raz w tygodniu aktualne informacje o zmianach w prawie oraz komentarze ekspertów.
Prawo Nieruchomości 24
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
PrawoNieruchomosci24.pl