rzeczoznawca majątkowy

Wycena darowizny pomocy dydaktycznych

Od wyceny w postępowaniu upadłościowym po zawieszenie uprawnień

Niezależnie od rzeczywistej woli rzeczoznawcy majątkowego co do wyniku przeprowadzanej wyceny, przedstawione poniżej rozstrzygnięcia potwierdzają, że bez większego trudu można rzeczoznawcy zarzucić nieznajomość przepisów prawa oraz przyjęcie niewłaściwej metodyki wyceny.

W dniach 15 kwietnia 2013 r., 7 maja 2013 r. oraz 8 maja 2013 r. rzeczoznawca majątkowy sporządził 3 opracowania. O wynikach prac rzeczoznawcy poinformowano prokuraturę, która przekazała stosowne informacje Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa (dalej: Minister) w dniu 3 grudnia 2015 r.

W związku ze sporządzonymi opracowaniami, sąd rejonowy zwrócił się do ministra o wszczęcie postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej, zarzucając rzeczoznawcy:
  • poświadczenie nieprawdy i istotne zaniżenie wartości rynkowej przedsiębiorstwa będącego w upadłości likwidacyjnej (wśród dokumentacji znajdował się operat szacunkowy sporządzony 15 kwietnia 2013 r.); 
  • poświadczenie nieprawdy w operacie szacunkowym sporządzonym 7 maja 2013 r. co do okoliczności mających znaczenie prawne poprzez zaniżenie wartości nieruchomości zabudowanej budynkiem biurowo-magazynowym – jej wartość oszacowano na kwotę 481.180 zł, podczas gdy jej wartość rynkowa określona w opinii biegłej powołanej w śledztwie wynosiła nie mniej niż 1.968.000 zł (nieruchomość sprzedano po tej znacznie niższej cenie), oraz 
  • zaniżenie wartości lokalu użytkowego w opracowaniu sporządzonym 8 maja 2013 r.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie zarzuty postawiono rzeczoznawcy; 
  • jak skargę kasacyjną rozpatrzył NSA.