5 mld euro z UE na zieloną energię już w Polsce

Stan prawny na dzień: 03.01.2024
AdobeStock_678664993

Do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU, który jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze te mają być przeznaczone na tanią, zieloną energię.

W tym artykule m.in.:

  • Na co zostaną przeznaczone pieniądze z RePowerEU?

  • Dlaczego powstał plan REPowerEU?

  • Większość inwestycji w formie instrumentów finansowych

Na co zostaną przeznaczone pieniądze z RePowerEU?

Pieniądze z RePowerEU będą przeznaczone na inwestycje w zieloną energetykę w wielu obszarach. Chodzi o inwestycje w OZE, w zeroemisyjny transport, w sieci energetyczne przede wszystkim na obszarach wiejskich i małomiejskich. Umożliwi to Polakom, którzy będą chcieli zainwestować w pompy ciepła lub instalacje fotowoltaiczne podłączenie do zmodernizowanych sieci energetycznych.

O dodatkowe środki z pożyczki w ramach rewizji KPO z programu RePowerEU Polska zawnioskowała w marcu 2023 r. W sierpniu 2023 r. minister funduszy i polityki regionalnej złożył formalny wniosek o rewizję KPO.

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała polskie propozycje zmienionego KPO i nowego rozdziału REPowerEU.

Dlaczego powstał plan REPowerEU?

Zainicjowany w maju 2022 r. plan REPowerEU został wprowadzony przez UE w odpowiedzi na trudności i zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. Plan REPowerEU pomaga Unii oszczędzać energię, produkować ekologiczną energię oraz dywersyfikować dostawy energii. UE zmniejszyła zależność od rosyjskich paliw kopalnych, zaoszczędziła prawie 20 %  proc. zużycia energii, wprowadziła pułap cen gazu i globalny pułap cen ropy naftowej. W marcu 2023 r. UE zaostrzyła przepisy, aby zwiększyć swoje moce wytwórcze w zakresie odnawialnych źródeł energii. Cel UE na 2023 r. został podniesiony do 42,5 %, co oznaczałoby podwojenie udziału energii odnawialnej w UE.

Większość inwestycji w formie instrumentów finansowych

Polska ma otrzymać z KPO 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,28 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka

Aneta Mościcka

prawnik, specjalistka z zakresu prawa pracy, cywilnego, gospodarczego oraz prawa nieruchomości

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka