Odstąpienie od umowy o roboty budowlane: Prawo do kary umownej bez szkody inwestora

Stan prawny na dzień: 23.02.2024
odstąpienie od umowy budowlanej

Czy wykonanie przez inwestora prawa odstąpienia od umowy o roboty budowlane pozbawia go roszczenia o zapłatę kary umownej, zastrzeżonej na wypadek przekroczenia terminu oddania obiektu, zwłaszcza w razie wykazania przez dłużnika (wykonawcę), że wierzyciel (inwestor) nie poniósł szkody? Poznaj omówienie orzecznictwa Sądów Najwyższych w tej sprawie oraz dowiedz się co na ten temat mówią przepisy Kodeksu cywilnego.

W tym artykule m.in.:

  • Do czego zobowiązuje strony umowa o roboty budowlane?

  • Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy o roboty budowlane?

  • Co sąd najwyższy orzekł w sprawie rozróżnieniu umów o dzieło i o roboty budowlane?

  • Jak zapisać „karę umowną” w umowie o roboty budowlane?

Wykonanie przez inwestora prawa odstąpienia od umowy o roboty budowlane nie pozbawia go roszczenia o zapłatę kary umownej zastrzeżonej na wypadek przekroczenia terminu oddania obiektu (wyrok Sądu Najwyższego z 5 października 2006 r., wydany w sprawie o sygnaturze akt IV CSK 157/06). Także wykazanie przez dłużnika (wykonawcę tych robót), że wierzyciel (inwestor) nie poniósł szkody, nie zwalnia dłużnika z obowiązku zapłaty kary umownej (uchwała Sądu Najwyższego 7 sędziów – zasada prawna z 6 listopada 2003 r., wydana w sprawie o sygnaturze akt III CZP 61/03).

Umowa o roboty budowlane – do czego zobowiązuje strony?

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia (art. 647 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny).

Z mojej praktyki wynika, że częstokroć w „mniejszych” sprawach, zwłaszcza, gdy właściciel obiektu powierza wykonanie tak zwanych „robót wykończeniowych”, strony pozostają w sporze, czy zawarły umowę o roboty budowlane, której definicję wyżej przytoczyłem, czy umowę o dzieło.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny).
Spór wynika z terminów przedawnienia umów

Skąd ten spór wynika? Z uwagi na termin przedawnienia. Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane – od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane (art. 646 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny).

Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy o roboty budowlane?

Roszczenia z umowy o roboty budowlane przedawniają się natomiast w terminach „ogólnych”, zakreślonych art. 118 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (potwierdzenie znajdujemy w uzasadnieniu wydanego 9 maja 2001 r., w sprawie o sygnaturze akt II CKN 449/00, wyroku Sądu Najwyższego).

Sąd najwyższy o rozróżnieniu umów o dzieło i o roboty budowlane

W uzasadnieniu postanowienia z 8 czerwca 2022 r. wydanego w sprawie o sygnaturze akt I CSK 2128/22, Sąd Najwyższy wypowiedział się następująco: „Zasadniczym kryterium rozróżnienia umowy o dzieło i umowy o roboty budowlane jest ocena realizowanej inwestycji stosownie do wymagań prawa budowlanego, a użyte w art. 647 k.c. określenie obiekt oznacza zmaterializowany rezultat robót budowlanych, stanowiący samoistną całość dającą się wyodrębnić co najmniej pod względem technicznym lub technologicznym. Dodatkowo umowa o roboty budowlane, w odróżnieniu od umowy o dzieło, dotyczy przedsięwzięcia większych rozmiarów, o zindywidualizowanych właściwościach, zarówno fizycznych, jak i użytkowych, któremu w zasadzie towarzyszy projektowanie
i zinstytucjonalizowany nadzór”.

Jak zapisać „karę umowną” w umowie o roboty budowlane?

Można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody (art. 483 § 1 i art. 484 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny).

Kara umowna a wykazanie przez dłużnika, że wierzyciel nie poniósł szkody

Uchwałą, której nadał zasadę mocy prawnej, z 6 listopada 2003 r., wydaną w sprawie o sygnaturze akt III CZP 61/03, Sąd Najwyższy rozstrzygnął: „Zastrzeżenie kary umownej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania nie zwalnia dłużnika z obowiązku jej zapłaty w razie wykazania, że wierzyciel nie poniósł szkody”.

Odstąpienie przez inwestora od umowy o roboty budowlane

W wyroku z 5 października 2006 r., wydanym w sprawie o sygnaturze akt IV CSK 157/06, Sąd Najwyższy rozstrzygnął: „Wykonanie przez inwestora prawa odstąpienia od umowy o roboty budowlane nie pozbawia go roszczenia o zapłatę kary umownej zastrzeżonej na wypadek przekroczenia terminu oddania obiektu […] wykonanie prawa odstąpienia od umowy wzajemnej znosi prawa i obowiązki stron należące do jej istoty, natomiast wywołuje nowe roszczenia określone w ustawie
oraz nie znosi odpowiedzialności z tytułu zastrzeżenia kary umownej”.

Podsumowanie

Prawo inwestora do kary umownej

Inwestor odstępujący od umowy o roboty budowlane zachowuje prawo do roszczenia o zapłatę kary umownej za opóźnienie, nawet jeśli wykonawca wykaże, że inwestor nie poniósł szkody.

Umowa o roboty budowlane

Zobowiązuje wykonawcę do oddania obiektu zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, a inwestora do przygotowania robót i zapłaty wynagrodzenia.

Rozróżnienie umów

Istotne różnice pomiędzy umową o dzieło a umową o roboty budowlane dotyczą m.in. przedawnienia roszczeń i wymagań prawa budowlanego.

Zapisy o karze umownej

Możliwość zastrzeżenia w umowie kary umownej za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań, niezależnie od wysokości szkody.

Źródło:
  • Wyrok Sądu Najwyższego z 5 października 2006 r., wydany w sprawie o sygnaturze akt IV CSK 157/06.

  • Uchwała Sądu Najwyższego z 6 listopada 2003 r., wydana w sprawie o sygnaturze akt III CZP 61/03.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 poz. 1610 ze zm.).

Miłosz Bagiński-Żyta

Miłosz Bagiński-Żyta

radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Zielonej Górze, wspólnik Amelia Konieczna, Miłosz Bagiński – Żyta Kancelaria Radców Prawnych spółki cywilnej. Prowadzi sprawy z zakresu prawa...

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka