Gwarancja zapłaty za roboty budowlane i prace projektowe – jak dzielić koszty

Stan prawny na dzień: 05.02.2024
AdobeStock_646645590 (1)

W obliczu rosnących wyzwań finansowych w sektorze budowlanym, kluczowe staje się zrozumienie i stosowanie efektywnych mechanizmów zabezpieczających zapłatę za wykonane roboty budowlane. W artykule zawarto przegląd dostępnych opcji prawnych i umownych, które mają na celu ochronę interesów zarówno inwestorów, jak i wykonawców. Sprawdź, jak sytuacja wygląda w przypadku gwarancji zapłaty przy umowie o prace projektowe.

W tym artykule m.in.:

  • W jaki sposób wykonawca budowlany i inwestor mogą zabezpieczyć swoje interesy?
  • Czy projektant może zabezpieczyć siebie w ramach umowy o prace projektowe?
  • Czy zastosowanie zasady swobody umów może pomóc?
Mechanizmy zabezpieczenia zapłaty: perspektywa wykonawcy

Przepisy ustawy Kodeks cywilny dalej: „k.c.”, regulują wprost kwestię podziału kosztów z tytułu ustanowienia gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Są to koszty dzielone na pół pomiędzy inwestora, a generalnego wykonawcę. Jakże w przypadku realizacji umowy o prace projektowe, analogicznego rozwiązania przewidzianego w przepisach prawa nie ma.

Umowy o prace projektowe: brakujące ogniwo

Gwarancja zapłaty coraz częściej pojawia się również w przypadku umów o prace projektowe. Niestety projektanci (biura projektowe) nie dysponują rozwiązaniem analogicznym do tego, które przewidziane jest dla umów o roboty budowlane. Mowa tu o art. 6491 § 3 k.c. – strony ponoszą w równych częściach udokumentowane koszty zabezpieczenia wierzytelności. Projektant, który chce zabezpieczyć otrzymanie od inwestora określonej sumy pieniędzy może zaproponować uregulowanie przedmiotowej kwestii bezpośrednio w umowie o prace projektowe.

Równy podział kosztów wynikających z takiego zabezpieczenia wydaje się być sprawiedliwy i racjonalny. Umowa o prace projektowe stanowi punkt wyjścia dla dalszych prac przewidzianych w umowie o roboty budowlane. Obie te umowy realizowane są w zasadzie w jednym celu, którym ma być powstanie określonego obiektu budowlanego.
Zastosowanie zasad swobody umów

Regulacje te zatem w ocenie prawnej mogą być implementowane do umów o prace projektowe na podstawie zasady swobody umów wynikającej z art. 3531 k.c. – strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Okoliczność równego podziału kosztów nie stanowi naruszenie zasad współżycia społecznego oraz nie sprzeciwia się naturze stosunku łączącego inwestora z projektantem.

Praktyczne aspekty zabezpieczeń finansowych

W tym miejscu należy wskazać, że w praktyce takie rozwiązania stosuje się dość rzadko, jednakże zasadność ich wprowadzania w życie na podstawie stosownych postanowień umownych, należy uznać za rozwiązania aprobowane, korzystne oraz właściwie zabezpieczające interesy projektanta (biura projektowego), które szczególnie w niepewnej sytuacji występującej na rynku budowlanym, powinny być szczególnie dobrze zabezpieczone. Sztuką jest posłużenie się właściwą argumentacją w rozmowach prowadzonych z inwestorem oraz należyte przedstawienie rozwiązania, którego koszty pokrywane są w równych częściach przez każdą ze stron.

Podsumowanie

Choć branża budowlana oferuje różnorodne mechanizmy zabezpieczenia interesów finansowych stron, praktyka pokazuje, że nie zawsze są one efektywnie wykorzystywane. Istotne staje się więc promowanie świadomości na temat dostępnych opcji i zachęcanie do stosowania bardziej zrównoważonych rozwiązań, które chronią zarówno inwestorów, jak i wykonawców. Rozwiązaniem może być lepsze wykorzystanie zasad swobody umów, które umożliwiają indywidualne dostosowanie umów do potrzeb projektów budowlanych, zabezpieczając interesy wszystkich stron, w tym projektantów.

Podstawa prawna:

ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny(tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.)- art. 3531, 6491 § 3.

Adrian Chruszcz
Adrian Chruszcz

Adrian Chruszcz

Adrian Chruszcz – Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prawnik z ponad 8-letnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym m.in.: w biurach projektowych oraz w...

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka