PYTANIE: Jakie powinno być zasilanie elektryczne kuchenki gazowej w mieszkaniu? ODPOWIEDŹ: Urządzenia służące w mieszkaniu do gotowania i pieczenia wymagają niestandardowego podejścia do ich zasilania w energię elektryczną. W użyciu są kuchnie gazowe, gazowo-elektryczne i elektryczne. Produkowane obecnie kuchnie gazowe są wyposażane w zapalarkę elektryczną oraz oświetlenie piekarnika. Muszą więc być przyłączone do instalacji elektrycznej. Moc pobierana przez zapalarkę jest mała, a oświetlenie piekarnika zapewnia żarówka o mocy 25 W. Do zasilania wystarczy więc gniazdo wtyczkowe (szczelne) ze stykiem ochronnym (bolcem). Kuchnie gazowe są wyposażone fabrycznie w przewód zakończony odpowiednią wtyczką. Kuchnie z płytkami oraz piekarnikami elektrycznymi pobierają większe moce. Wymagają więc zasilania z odrębnego obwodu wykonanego odpowiednimi przewodami i zabezpieczonego odpowiednio dobranym wyłącznikiem nadprądowym. W tabeli 1. zestawiono kilka przykładów łącznie z kuchnią z płytą indukcyjną.
PYTANIE:Na jakiej wysokości może być zamontowany licznik energii w mieszkaniu? ODPOWIEDŹ: Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zawiera następujący zapis dotyczący instalowania liczników energii elektrycznej w lokalach mieszkalnych: § 185. 1. Instalacja odbiorcza w budynku i w samodzielnym lokalu powinna być wyposażona w urządzenia do pomiaru zużycia energii elektrycznej, usytuowane w miejscu łatwo dostępnym i zabezpieczone przed uszkodzeniami i ingerencją osób niepowołanych. 2. W budynku wielorodzinnym liczniki pomiaru zużycia energii elektrycznej należy umieszczać poza lokalami mieszkalnymi, w zamykanych szafkach.
Dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej dołączyło do apelu o przyznanie architektom, inżynierom i inwestorom dowolności w sposobie, w jaki od 2021 będą osiągać nowe, niższe limity łącznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej przez budynki bez dalszego zaostrzania szczegółowych parametrów izolacyjności cieplnej poszczególnych materiałów budowlanych. Nowe parametry, które mają obowiązywać od stycznia 2021, będą jednymi z najbardziej rygorystycznych w całej Europie.
Sprawna wentylacja w lokalu mieszkalnym jest konieczna do jego prawidłowego użytkowania. Gdy działa nieprawidłowo, w wyniku skraplania się pary wodnej, może pojawić się grzyb na ścianach. Niesprawna wentylacja, poprzez niekorzystny wpływ na zdrowie, zagraża bezpieczeństwu właścicieli lokali, a w najbardziej skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci. Zatem niezmiernie istotne jest wykonanie wszystkich niezbędnych działań, które umożliwią jej prawidłowe funkcjonowanie.
Pytanie: Czy muszę oznaczyć schody barwami ostrzegawczymi (pasy żółto-czarne), jeżeli przy każdym zejściu ze schodów jest tabliczka informująca z narysowanymi schodami?
Z początkiem bieżącego roku zmianie uległy wartości w zakresie wymogów efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy wymuszają zastosowanie bardziej energooszczędnych materiałów budowlanych i rozwiązań projektowych niż dotychczas. Warto wiedzieć, jak według nowych zasad prawidłowo obliczyć wymagane współczynniki, a także jak wprowadzone zmiany wpłyną na sytuację inwestorów i producentów materiałów budowlanych.
Prawo budowlane dopuszcza odstępstwa od jej przepisów w sytuacji gdy inwestor nie może zrealizować swego prawa zabudowy nieruchomości, ze względu na obowiązujące regulacje. Nowelizacja ustawy, która zacznie obowiązywać 19 września 2020 r. wprowadza zmiany w zakresie uzyskiwania odstępstw. Na czym będą one polegały i czym będą różnić się od obecnie obowiązujących przepisów?
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie , obowiązuje od 13 sierpnia 2011 r. Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie oraz przebudowie obiektów budowlanych metra i urządzeń budowlanych z nim związanych.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowlane rolnicze i ich usytuowanie ,obowiązuje od 29 kwietnia 1998 r. Rozporządzenie określa warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i związane z nimi urządzenia budowlane oraz ich usytuowanie.
Jednym z warunków wydania decyzji o warunkach zabudowy jest zapewnienie istniejącego lub projektowanego uzbrojenia terenu, wystarczającego dla zamierzenia budowlanego. W artykule znajdziecie Państwo omówienie przepisów regulujących to zagadnienie. Artykuł zawiera również wskazówki, jak prawidłowo przygotować wniosek o ustalenie warunków zabudowy, w zakresie zaopatrzenia nieruchomości w media.
W czasach, w których projektowanie czy uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń, a więc cała tzw. „biurokracja budowlana”, może trwać do kilku razy dłużej niż faktyczna budowa, zawarcie dobrej umowy o sporządzenie projektu budowlanego jest niezbędnym warunkiem powodzenia całego przedsięwzięcia. Zobaczmy o czym należy pamiętać by nie popełnić błędu przy zawieraniu takiej umowy.
Objęliśmy zarząd nad budynkiem (ponad 100-letnim), w którym wcześniej prowadzono usługi księgowe. Zamierzamy wynająć go firmie, która będzie tam prowadzić podobną działalność. Budynek jest piętrowy i podpiwniczony. Wyposażony był w gaśnice, ale nie ma instalacji hydrantowej. Czy obejmując zarząd takim budynkiem musimy wyposażyć go w hydranty?
Kropla wiedzy o przyłączach wodociągowych »
Pajęczarz, czyli gdy sąsiad podkrada nam prąd »
31 października wchodzi w życie zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym »
Stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę po wykonaniu obiektu »
Decyzja o warunkach zabudowy »
Zapisz się na Newsletter
Otrzymuj raz w tygodniu aktualne informacje o zmianach w prawie oraz komentarze ekspertów.
Prawo Nieruchomości 24
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
PrawoNieruchomosci24.pl