Nowe przepisy w sprawie warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania już od 1 kwietnia 2024 r.

Stan prawny na dzień: 08.02.2024
1ec734d9-3249-4b22-875f-2332f0509646

Dynamicznie zmieniające się otoczenie prawne powoduje, że przepisy prawa muszą być wciąż aktualizowane. Dokładnie tak samo jest w przypadku rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które z uwagi na rozwijającą się branżę budowlaną, wymagało szybkiej nowelizacji. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r. W artykule przedstawiamy syntetyczny opis zmian, które wprowadzi nowelizacja.

W tym artykule m.in.:

  • Jak zmienią się przepisy od 1 kwietnia 2024 r.?
  • Ocena przedmiotowych zmian przez autor
  • Kiedy zmiany wejdą w życie?
Jak zmienią się przepisy od 1 kwietnia 2024 r.?

Zakres zmian, które są objęte przedmiotową nowelizacją obejmuje m.in.:

  1. obowiązek wykonania w nowo budowanych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych pomieszczenia gospodarczego o powierzchni minimum 15 m2, dla potrzeb przechowywania rowerów i wózków dziecięcych;

  2. liczba miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, co do których nie będą obowiązywały wymogi dotyczące zachowania odległości od okien budynku, będzie mogła stanowić nie więcej niż 6% ogólnej liczby stanowisk postojowych;

  3. zwiększenie minimalnej odległość od granicy działki w przypadku budowy budynku o wysokości ponad 4 kondygnacji naziemnych (będzie to odległość 5 m – bez względu na obecność okien i drzwi w ścianie skierowanej do granicy działki. Dodatkowo balkon nie będzie mógł się znajdować bliżej niż 3 m od granicy działki);

  4. lokale użytkowe będą mieć powierzchnię nie mniejszą niż 25 m2;

  5. odległość pomiędzy ścianami budynku magazynowego lub produkcyjnego o powierzchni powyżej 1000 m2 a ścianami istniejącego budynku mieszkalnego albo budynku zamieszkania zbiorowego będzie wynosić co najmniej 30 m.

Powyższe wyliczenie nie stanowi katalogu zamkniętego. Jest to zebranie najistotniejszych z subiektywnego punktu widzenia zmian, które mają realny wpływ na nadchodzący, nowy kształt przestrzeni nas otaczającej.
Ocena przedmiotowych zmian przez autora

Przedmiotowe zmiany należy ocenić niezwykle pozytywnie. To dobry krok w kierunku eliminacji problemów, które stopniowo narastają od momentu, gdy rozpoczął się dynamiczny rozwój branży deweloperskiej. Niestety w natłoku dążenia do maksymalizacji powierzchni zabudowy, ilości mieszkań, pogoni za zyskami ze sprzedaży/najmu nieruchomości, zapomniane zostały podstawowe (często niespisane) prawidła logiczne, estetyczne, które powinny przyświecać realizacji każdej większej inwestycji z szeroko rozumianego sektora budowlanego. Zmiany te są próbą naprawienia błędów z przeszłości (rozumianych niezwykle szeroko – tzn.: niedopatrzeń, przemilczeń, niekorzystnych dotychczasowych zmian etc.).

Nowe przepisy należy ocenić jako próba walki z dotychczasową „patodeweloperką” (skrajnie małe mikrokawalerki) oraz wszechobecną „betonozą” (nadmierne zagęszczenie zabudowy).
Kiedy zmiany wejdą w życie?

Przedmiotowe zmiany – czyli nowelizacja przepisów w zakresie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2024 r.

Podstawa prawna:
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2023 r. poz. 2442).

Adrian Chruszcz
Adrian Chruszcz

Adrian Chruszcz

Adrian Chruszcz – Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prawnik z ponad 8-letnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym m.in.: w biurach projektowych oraz w...

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka