Posiadam działkę 3000 m2 i chciałbym na niej postawić domki rekreacyjne (letniskowe) na zgłoszenie, bez pozwolenia na budowę. Przeglądając Państwa portal natrafiłem na informację, że na każde 500 m2 może przypadać jeden domek. I tu zaczynają się moje wątpliwości, a mianowicie: mam ziemię IV klasy, której nie mogę podzielić, a chciałbym na niej postawić 6 domków rekreacyjnych. W studium uwarunkowań teren tej jest przewidziany pod sport i rekreację, ale nie mam planu miejscowego. I teraz moje pytanie - czy prawnie jest możliwość postawienia 6 domków na 3000 metrowej działce, oczywiście zachowując wymagane 500m2 na domek - na zgłoszenie, czy będzie to wymagało wystąpienia o decyzję o warunkach zabudowy?
Uwolnienie potencjału i wsparcie zarówno przedsiębiorców z branży, jak i samorządów posiadających dziś wiele atrakcyjnych gruntów pod budowę – to założenia działań państwa w obszarze mieszkalnictwa, jakie prezentowali na dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którą 21 stycznia br. podpisał prezydent Andrzej Duda. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.
W poprzednim wydaniu omawialiśmy zmiany od 2021 r. w zakresie zamówień publicznych, m.in. uregulowania i zabezpieczenia zaliczek. Dzisiaj przeczytasz m.in. jakie klauzule waloryzacyjne obowiązują, jak wpłynie waloryzacja na zmianę wynagrodzenia podwykonawcy oraz o instytucji bezpośredniej zapłaty podwykonawcy.
Od 2021 roku funkcjonuje nowe Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp), które modyfikuje wiele rozwiązań w odniesieniu do umów podpisywanych z wykonawcami. Zmiany dotyczą m.in. uregulowania i zabezpieczenia zaliczek, jak też ustanowienia kar umownych. Poniżej szczegóły.
Związek Polskie Okna i Drzwi ogłasza POiD Building Awards 2021 pierwszy w branży konkurs, poszukujący i prezentujący najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej, w kontekście zrealizowanych projektów architektonicznych.
Rok 2021 będzie kluczowy dla informatyzacji procesu budowlanego. Już 4 lutego wejdą w życie pierwsze zmiany, pozwalające na występowanie z wybranymi wnioskami i zgłoszeniami w formie elektronicznej.
PYTANIE: Jak wykonać oględziny instalacji elektrycznej w łazience?
Nowy rok, nowe… wnętrze? Jeśli wśród Twoich postanowień noworocznych znalazł się remont, to oprócz wyboru nowego koloru ścian czy wyposażenia, warto pomyśleć także o prawnej stronie umowy z firmą, której go zlecimy. Aby uniknąć kosztownych problemów z ekipą remontową, wystarczy poznać kilka najważniejszych zasad, które zabezpieczą nas prawnie i finansowo na taki wypadek, radzi prawnik z DAS Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.
Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którą przyjął dziś bez poprawek Senat. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.
Kropla wiedzy o przyłączach wodociągowych »
Pajęczarz, czyli gdy sąsiad podkrada nam prąd »
31 października wchodzi w życie zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym »
Stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę po wykonaniu obiektu »
Decyzja o warunkach zabudowy »
Zapisz się na Newsletter
Otrzymuj raz w tygodniu aktualne informacje o zmianach w prawie oraz komentarze ekspertów.
Prawo Nieruchomości 24
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
PrawoNieruchomosci24.pl