Wpis roszczenia z umowy deweloperskiej do księgi wieczystej nie chroni przed egzekucją z nieruchomości

Stan prawny na dzień: 01.02.2024
AdobeStock_652606459 (1)

Roszczenie z umowy deweloperskiej ujawnione w księdze wieczystej nie jest skuteczne przeciwko egzekucji prowadzonej z nieruchomości, gdyż wpis ostrzeżenia o wszczęciu takiej egzekucji nie oznacza powstania praw nabytych przez czynność prawną - rozstrzygnął Sąd Najwyższy w wyroku z 14 lipca 2022 roku. Wpis o egzekucji w księdze wieczystej stanowi jedynie „ujawnienie faktu”, iż przysługujące już wierzycielowi prawo jest egzekwowane z konkretnej nieruchomości.

W tym artykule m.in.:

  • Roszczenia deweloperskie a ochrona przed egzekucją nieruchomości
  • Prawne aspekty wpisu roszczeń w księgach wieczystych
  • Orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące umów deweloperskich
Rozszerzona skuteczność praw osobistych lub roszczeń ujawnionych w księdze wieczystej

Przez ujawnienie w księdze wieczystej prawo osobiste lub roszczenie uzyskuje skuteczność względem praw nabytych przez czynność prawną po jego ujawnieniu, z wyjątkiem służebności drogi koniecznej, służebności przesyłu albo służebności ustanowionej w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia (art. 17 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, dalej: ukwh). Skutek ujawnienia prawa osobistego, lub roszczenia w księdze wieczystej objawia się w tym, że tak ujawnione prawo ze skutecznego względem konkretnego podmiotu staje się skuteczne względem każdoczesnego właściciela.

Kolizja wpisu prawa, do którego odnosi się ujawnione w księdze wieczystej roszczenie, z prawem nabytym po ujawnieniu roszczenia

Równocześnie z wpisem prawa, do którego odnosi się ujawnione w księdze wieczystej roszczenie, wykreśla się z urzędu wpisy praw nabytych po ujawnieniu roszczenia, jeżeli te wpisy są sprzeczne z wpisem prawa, którego roszczenie dotyczyło, albo jeżeli w inny sposób naruszają to prawo (art. 18 ukwh).

Umowa deweloperska jako podstawa wpisu roszczenia w księdze wieczystej

Umowa deweloperska, jak również umowa zawarta między nabywcą a deweloperem, w której deweloper zobowiązuje się do:

  • ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z tego lokalu na nabywcę;
  • przeniesienia na nabywcę własności lokalu mieszkalnego oraz praw niezbędnych do korzystania z tego lokalu;
  • przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego stanowiącego odrębną własność, lub przeniesienia ułamkowej części własności tej nieruchomości wraz z prawem wyłącznego korzystania z części nieruchomości służącej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych,

stanowią podstawę wpisu do księgi wieczystej roszczeń wymienionych w art. 38 ust. 2 ustawy z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (dalej: ustawa deweloperska).

Znaczenie wpisu w księdze wieczystej ostrzeżenia o egzekucji z nieruchomości

Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów, wraz z odpisem wezwania do zapłaty (art. 924 § 1 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, dalej: kpc).

W stosunku do dłużnika nieruchomość jest zajęta z chwilą doręczenia mu wezwania. W stosunku do dłużnika, któremu nie doręczono wezwania, jako też w stosunku do osób trzecich nieruchomość jest zajęta z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej lub złożenia wniosku komornika do zbioru dokumentów (art. 925 § 1 kpc).

Dla porządku warto powtórzyć, że ujawnienie prawa osobistego lub roszczenia w księdze wieczystej wywołuje ten skutek, iż to prawo osobiste lub roszczenie zyskuje „rozszerzoną skuteczność” względem praw nabytych przez czynność prawną po jego ujawnieniu.

Z ORZECZNICTWA W wyroku z 14 lipca 2022 r. wydanym w sprawie o sygnaturze akt II CSKP 521/22 Sąd Najwyższy rozstrzygnął: „Roszczenie z umowy deweloperskiej ujawnione w księdze wieczystej nie jest skuteczne przeciwko egzekucji prowadzonej z nieruchomości, gdyż wpis ostrzeżenia o wszczęciu takiej egzekucji nie oznacza powstania praw nabytych przez czynność prawną…” – czyli „praw nabytych” w rozumieniu art. 17 ukwh.

Do tego wyroku glosę aprobującą wydał Pan Grzegorz Wolak, w której kategorycznie stwierdził, że wpis o egzekucji w księdze wieczystej stanowi jedynie „ujawnienie faktu”, iż przysługujące już wierzycielowi prawo jest egzekwowane z konkretnej nieruchomości.

Podsumowanie:
  • Roszczenie z umowy deweloperskiej wpisane do księgi wieczystej nie chroni nieruchomości przed egzekucją.
  • Wpis takiego roszczenia nie tworzy praw nabytych przez czynność prawną.
  • Sąd Najwyższy orzekł, że wpis roszczenia z umowy deweloperskiej w księdze wieczystej jest nieskuteczny wobec egzekucji.
  • Ujawnienie praw osobistych lub roszczeń w księdze wieczystej daje "rozszerzoną skuteczność" wobec praw nabytych po ujawnieniu.
Źródło:
  • Wyrok Sądu Najwyższego z 14 lipca 2021 r., wydany w sprawie
    o sygnaturze akt II CSKP 521/22.
  • Wolak, Skuteczność ujawnionego w księdze wieczystej roszczenia z umowy deweloperskiej przeciwko egzekucji prowadzonej z nieruchomości. Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 14 lipca 2022 r., II CSKP 521/22, NPN 2023, nr 2, s. 81-108.
  • Ł. Przyborowski [w:] Komentarz do ustawy o księgach wieczystych
    i hipotece [w:] Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Przepisy
    o postępowaniu wieczystoksięgowym. Komentarz, red. J. Pisuliński, Warszawa 2014, art. 17.
Podstawa prawna:
  • Ustawa z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1550 ze zm.).
  • Ustawa z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece
    (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1048 ze zm.).
  • Ustawa z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1177 ze zm.).
Miłosz Bagiński
Miłosz Bagiński-Żyta

Miłosz Bagiński-Żyta

radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Zielonej Górze, wspólnik Amelia Konieczna, Miłosz Bagiński – Żyta Kancelaria Radców Prawnych spółki cywilnej. Prowadzi sprawy z zakresu prawa...

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka