Audyt fotowoltaiczny - jaki może mieć wpływ na sposób montażu instalacji?

Stan prawny na dzień: 24.09.2023
AdobeStock_265035680(1)

Decyzja o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej związana jest z koniecznością stworzenia właściwych warunków dla tego rodzaju inwestycji. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednim kącie nachylenia powierzchni w stosunku do padania promieni słonecznych. Nie powinno zatem nikogo dziwić, iż fotowoltaika montowana na dachach jest znacznie bardziej popularna niż instalacje PV na gruncie. Nie znaczy to jednak, że panele fotowoltaiczne nie są zakładane na gruncie. Wybór jednego z wymienionych rozwiązań powinien poprzedzić audyt fotowoltaiczny.

Materiał partnera

Audyt fotowoltaiczny a miejsce posadowienia instalacji

Podczas przeprowadzania audytu fotowoltaicznego sprawdzane są miejsca możliwego montażu instalacji. Czynniki, które wpływają tutaj na wybór, to: 

  • Szerokość geograficzna - ma ona wpływ na ilość dostępnych promieni słonecznych w ciągu dnia i całego roku. Im bliżej równika, tym więcej może być potencjalnego nasłonecznienia, 

  • Miejsce posadowienia gruntu lub budynku - to, gdzie znajduje się dokładnie obiekt, może wpływać znacząco na wydajność całej instalacji fotowoltaicznej. W wypadku budynku kształt oraz konstrukcja dachu, a także jego stan, mogą mieć wpływ na możliwość zamontowania paneli. Niezabudowane, wolne grunty mogą zapewnić większą elastyczność odnośnie położenia paneli,

  • Strony świata (kierunek) - jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne, najlepszym kierunkiem jest południe, ponieważ pozwala to na możliwie największy procent nasłonecznienia przez cały dzień.

Ponadto, dla zachowania właściwej wydajności, panele powinno się ustawić pod odpowiednim kątem, który zależy od szerokości geograficznej. Osoba przeprowadzająca audyt powinna ocenić wszystkie wymienione czynniki w czasie oceny lokalizacji.

Kiedy montuje się panele fotowoltaiczne na dachu? 

Dach jest najczęściej wybieranym miejscem, na którym montuje się panele fotowoltaiczne. Panele zamontowane na dachu są lepiej wyeksponowane na działanie promieni słonecznych, a dzięki temu ich praca przynosi lepsze efekty. Nie zajmują także dodatkowego miejsca na gruncie i są zwykle niezauważalne dla innych osób. Komu więc zależy na względach estetycznych, na pewno będzie chciał wybrać taką opcję. 

Aby jednak realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dach, musi spełnić szereg warunków, takich jak położenie względem słońca, rodzaj pokrycia, kąt nachylenia, ukształtowanie oraz wystarczająca powierzchnia na wybraną liczbę paneli. Minusem będzie utrudniony dostęp do instalacji celem zadbania o jej czystość. Należy wówczas poprosić o pomoc fachowców świadczących usługi na wysokościach. Mają oni właściwy sprzęt oraz doświadczenie. Panele powinny być bowiem myte, jednak nie częściej niż dwa razy w roku. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Fotowoltaika na gruncie montowana jest najczęściej wówczas, kiedy dach domu nie spełnia wymienionych w poprzednim akapicie warunków. Czasami dom może być niekorzystnie posadowiony. W rezultacie panele będą łapały promienie słońca wyłącznie przez krótką cześć dnia. Wówczas konieczne staje się zamontowanie paneli na gruncie. Jest to opcja, która daje znacznie lepsze możliwości odnośnie powierzchni, a co za tym idzie, pozwala na wykorzystanie większej liczby paneli. 

Tym samym firma zajmująca się montażem, taka jak Ozeus będzie w stanie zbudować wydajniejszą instalację fotowoltaiczną. Wadą jest na pewno fakt, iż konieczna staje się specjalna, bardziej skomplikowana od dachowej, konstrukcja, do której przytwierdza się panele. Z jej budową związane są bowiem dodatkowe koszty. 

Poza tym montaż paneli na gruncie pociąga za sobą konieczność wydzielenia na taki cel części działki, która nie może znajdować się w cieniu drzew czy domu. Nie bez znaczenia jest także sam typ gruntu. Podłoże musi być na tyle stabilne, aby całość konstrukcji nie zapadła się po czasie, co w konsekwencji doprowadziłoby do przewrócenia się paneli i ich zniszczenia. Zamontowanie paneli na gruncie ułatwia jednak dostęp do paneli. Łatwiej będzie z nich usuwać warstwy liści albo śnieg, które ograniczają wydajność całej instalacji. 

Artykuł sponsorowany

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka