Shadow IT rozkwita w czasie pandemii

Dodano: 20 listopada 2020
Program antywirusowy

Osoby pracujące w domu nie ułatwiają życia administratorom IT. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez zdalnych pracowników jest korzystanie z nieznanych oraz niezalecanych przez pracodawców aplikacji.

                    


Firmy oraz instytucje w czasie pandemii znajdują się pod obstrzałem hakerów. Napastnicy skrzętnie wykorzystują wszelkie okazje do kradzieży danych, zaszyfrowania dysku czy instalacji trojana. Niestety, zdalni pracownicy robią niewiele, aby powstrzymać działania napastników. Wręcz przeciwnie, bardzo często otwierają przed nimi nowe możliwości. Według badań przeprowadzonych przez NetMotion 62 proc. spośród osób pracujących w domu korzysta z niebezpiecznych aplikacji, czyli takich, które mogą zawierać złośliwy kod, oprogramowanie szpiegujące, trojany. Natomiast 25 proc. korzysta z narzędzi niezatwierdzonych przez dział IT. W tej grupie prym wiodą aplikacje zwiększające produktywność (38 proc.), takie jak Google Docs i Doodle, a zaraz za nimi są programy komunikacyjne (32 proc), w tym WhatsApp i Zoom.

  • Shadow IT, czyli korzystanie przez personel z technologii i rozwiązań niezaaprobowanych oficjalnie przez dział informatyczny, nie jest nowym zjawiskiem. Jednak wraz z popularyzacją zdalnej pracy ten trend dodatkowo się nasilił. Niestety, używanie aplikacji pochodzących z nieznanego źródła, niesie ze sobą poważne konsekwencje. Pracownik naraża w ten sposób nie tylko własne dane, ale również pracodawcy. - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.

Jak zabezpieczyć się przed atakami?

Ciekawym rozwiązaniem jest Bitdefender Total Security Home, który zabezpiecza urządzenia z systemem Windows, Mac OS, Android oraz iOS. Antywirus chroni przed wirusami, trojanami, złośliwym oprogramowaniem typu spyware, adware, a także atakami wyłudzającymi dane. W skład pakietu wchodzą m.in. Bitdefender VPN, który pozwala realizować bezpieczne, szyfrowane połączenia między użytkownikami i siecią, a także Bitdefender Safepay - przeglądarka chroniąca bezpieczeństwo transakcji bankowych oraz zakupów online. Należy też podkreślić, że system charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością w wykrywaniu zagrożeń, w tym niezwykle groźnego ransomware’u.

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka

wiper-pixel