3 kroki do udanej termomodernizacji domu

Stan prawny na dzień: 13.12.2021
pompy-ciepla1


Każdemu właścicielowi domu jednorodzinnego zależy przede wszystkim na tym, aby jego koszty utrzymania nie przekraczały założonego wcześniej budżetu. To pozwoli na zachowanie stabilności finansowej, jak również komfortu życia. Należy jednak mieć na uwadze to, że z roku na rok koszty m.in. ogrzewania, będą znacząco rosły. Gdy dom nie posiada odpowiedniej izolacji i efektywnego systemu grzewczego, skutki podwyżek mogą być bardzo dotkliwe. Rozwiązaniem jest dokonanie kompleksowej termomodernizacji. Remont instalacji i docieplenie, to dwie podstawowe kwestie na których należy się skupić.


Na komfort użytkowania domu jednorodzinnego składa się wiele czynników. Choć większość z nas na dom patrzy przez pryzmat większej przestrzeni do mieszkania, posiadania kuchni jako oddzielnego pomieszczenia, a nie aneksu, pokoi dla dzieci, tarasu czy ogrodu, zdecydowanie musimy również brać pod uwagę koszty utrzymania. Te niestety z roku na rok rosną, głównie poprzez inflację oraz znaczny wzrost surowców.

Rozwiązaniem, które warto zastosować jest oczywiście wprowadzenie takich rozwiązań, które sprawią, że koszty utrzymania domu nie przekroczą założonego budżetu i nie będą dla nas zbyt dużym obciążeniem. Jeżeli mamy do czynienia z domem, w którym już mieszkamy to oczywiście możemy wymienić sprzęt RTV i AGD na nowocześniejszy, zastosować energooszczędne oświetlenie, zamontować panele fotowoltaiczne. Kluczem do komfortu i mniejszych rachunków jest oczywiście kompleksowa termomodernizacja.

Kompleksowa termomodernizacja domu

Termomodernizacja obiektu budowlanego to nic innego, jak przeprowadzenie działań, które mają za zadaniem ograniczenie strat ciepła oraz uzyskanie komfortu grzewczego jak najmniejszym kosztem. Jest to niezwykle ważne, głównie z uwagi na stale rosnące koszty związane z zakupem paliwa grzewczego, rachunkami za prąd. W przypadku domów z rynku wtórnego, bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy nie ma w ogóle izolacji. Taki stan rzeczy generuje ogromne koszty. Rozwiązaniem jest:

- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
- uszczelnienie parapetów,
- wykonanie izolacji zewnętrznej ścian,
- docieplenie stropu/poddasza,
- wymiana systemu grzewczego na ekologiczny, a jednocześnie bardziej wydajny.

Pompa ciepła – nowoczesny system grzewczy

Pompa ciepła to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych w przypadku termomodernizacji domu. Jest to urządzenie, które nie wytwarza procesu spalania paliwa, nie mamy więc do czynienia z koniecznością posiadania tradycyjnej kotłowni, zakupu opału, dokładania do pieca, jego czyszczenia. Dzięki pompie ciepła (są jej różne rodzaje i można wybrać taką, która z naszego punktu widzenia będzie najlepsza) otrzymamy system grzewczy, który będzie wykorzystywał energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, która w pokładach wody, gruntu, powietrza. Do zasilania potrzebujemy tylko energii elektrycznej. Gdy połączymy pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi, otrzymamy kompleksowo działający system grzewczo-chłodzący (gdy zamontujemy również klimatyzację).

Pompy ciepła (gruntowa, wodna, powietrzna) przynosi również korzyści związane z mniejszą obsługą, komfortem działania, bezpieczeństwem, maksymalną sprawnością. Przełoży się to na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Skuteczna izolacja ciepła

Termomodernizacja obiektu budowlanego to przede wszystkim wykonanie odpowiedniej izolacji (z wykorzystaniem wełny, styropianu, piany PUR, granulatu). Grubość izolacji powinna być oszacowana przez eksperta na podstawie projektu domu, rocznego zapotrzebowania na energię, potrzeb domowników. Zadaniem izolacji wewnętrznej oraz zewnętrznej, pionowej oraz poziomej jest to, aby maksymalnie ograniczyć traty ciepła, powstawanie tak zwanych mostków termicznych, zużycie paliwa, prądu. Wszystko to docelowo ma się przełożyć na wyższy komfort życia, łatwiejsze osiągniecie komfortu cieplnego, zmniejszenie rachunków.

Izolacja domu powinna:

- być ciągła,
- być wykonana z materiałów, które mają odpowiednie parametry,
- być wykonana z materiałów, które są odpowiednio przechowywane,
- być wykonana przez specjalistów.

Fotowoltaika i chłodzenie wnętrz

Skuteczna izolacja domu sprawi, że ochronimy się przed chłodem, a system grzewczy będzie miał możliwość ograniczenia zużycia energii. Warto pomyśleć o montażu na dachu nowoczesnych, dobrze dobranych paneli fotowoltaicznych, które sprawią, że otrzymamy darmowy prąd ze słońca, a tym samym będziemy mogli sobie pozwolić na to, aby zamontować bardziej ekologiczny system ogrzewania CO i CWU, np. wcześniej wspomnianą pompę ciepła. Tani prąd to również możliwość montażu klimatyzacji, a tym samym skuteczniejsze chłodzenie wnętrz latem.

 

Artykuł sponsorowany

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka