Czy gmina musi ponownie składać oświadczenie, by płacić mniej za prąd?

Stan prawny na dzień: 09.09.2024
Czy gmina musi ponownie składać oświadczenie, by płacić mniej za prąd

Jednostki samorządu terytorialnego zastanawiają się, czy muszą składać oświadczenie odbiorcy uprawnionego po raz kolejny, aby utrzymać preferencyjne stawki za energię elektryczną. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, gminy, które złożyły już oświadczenie, nie muszą tego robić ponownie, chyba że nastąpią nowe okoliczności wpływające na stosowanie ceny maksymalnej. W artykule przedstawiamy szczegóły dotyczące tego obowiązku oraz sytuacje, w których konieczne jest ponowne złożenie oświadczenia.

Czy gmina musi ponownie składać oświadczenie odbiorcy uprawnionego?

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, jednostki samorządu terytorialnego nie muszą ponownie składać oświadczenia odbiorcy uprawnionego, jeśli zrobiły to już wcześniej. Rozporządzenie w sprawie nowego wzoru oświadczenia, które weszło w życie 13 sierpnia, nie zmieniło obowiązków w tym zakresie, a przepisy ustawy z 27 października 2022 roku nadal obowiązują.

Kiedy gmina musi złożyć ponowne oświadczenie?

Ministerstwo wyjaśniło, że ponowne złożenie oświadczenia jest wymagane tylko wtedy, gdy wystąpią nowe okoliczności wpływające na warunki stosowania ceny maksymalnej. Takie okoliczności obejmują m.in. zgłoszenie nowych punktów poboru energii elektrycznej. W przypadku zmiany danych, gmina musi poinformować swojego dostawcę energii w formie pisemnej w ciągu siedmiu dni od momentu wystąpienia tych zmian.

Ochrona ceny energii do końca roku

Do końca bieżącego roku jednostki samorządu terytorialnego oraz inni odbiorcy użyteczności publicznej mogą korzystać z ochrony ceny energii elektrycznej, której maksymalna stawka wynosi 693 zł/MWh. Mechanizm ten, wprowadzony na mocy ustawy z 2022 roku, ma na celu wsparcie odbiorców w obliczu rosnących kosztów energii.

Podsumowanie w punktach:

  • Jednostki samorządu terytorialnego nie muszą ponownie składać oświadczenia odbiorcy uprawnionego, jeśli zrobiły to wcześniej.

  • Ponowne oświadczenie jest wymagane tylko w przypadku nowych okoliczności, np. zgłoszenia nowych punktów poboru energii.

  • Gmina musi poinformować dostawcę energii o zmianach w terminie siedmiu dni od ich wystąpienia, w formie pisemnej.

  • Ochrona ceny energii elektrycznej obowiązuje do końca roku, z maksymalną stawką wynoszącą 693 zł/MWh.

  • Mechanizm ochrony ma na celu wsparcie gmin i odbiorców użyteczności publicznej przed wzrostem cen energii.

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka