W 2025 roku obowiązkowe stacje ładowania w każdym budynku niemieszkalnym

Stan prawny na dzień: 10.09.2024
W 2025 roku obowiązkowe stacje ładowania w każdym budynku niemieszkalnym

Nowelizacja ustawy o elektromobilności nałożyła na właścicieli i zarządców nieruchomości niemieszkalnych obowiązek zainstalowania punków ładowania aut elektrycznych od 1 stycznia 2025 r. Sprawdź, kogo dotyczy nowy obowiązek.

Co najmniej 1 punkt ładowania na 20 stanowisk postojowych

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych w budynkach niemieszkalnych, z którymi związanych jest więcej niż 20 stanowisk postojowych, właściciel lub zarządca budynku, w terminie do 1 stycznia 2025 r., instaluje co najmniej jeden punkt ładowania oraz kanały na przewody i kable elektryczne. Ma to umożliwić zainstalowanie punktów ładowania na co najmniej 1 na 5 stanowisk postojowych, jeżeli te stanowiska postojowe:

1) znajdują się wewnątrz budynku lub

2) przylegają do budynku.

Jak rozumieć „przyleganie do budynku”?

Przez przyleganie do budynku rozumie się powiązanie z tym budynkiem, pod względem własności lub używania na podstawie innego tytułu prawnego, parkingu, który:

1) bezpośrednio przylega do tego budynku lub

2) nie przylega bezpośrednio do tego budynku.

W przypadku gdy nieruchomość niemieszkalna jest własnością małego lub średniego przedsiębiorcy, w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, wskazane wyżej obowiązki nie będą miały do niej zastosowania.
Kim jest „mały przedsiębiorca”?

W myśl ustawy – Prawo przedsiębiorców, mały przedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro,

  3. nie jest mikroprzedsiębiorcą.

Kim jest „średni przedsiębiorca”?

Natomiast według przepisów wskazanej wyżej ustawy – Prawo przedsiębiorców średni przedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro

  3. nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r., poz. 236 z ze zm.).

  • Ustawa z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r. poz. 1289 ze zm.).

Aneta Mościcka

Aneta Mościcka

prawnik, specjalistka z zakresu prawa pracy, cywilnego, gospodarczego oraz prawa nieruchomości

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka