Kogo będzie dotyczyć zakaz montowania pieców na gaz i obowiązkowa termomodernizacja?

Stan prawny na dzień: 22.05.2024
 Kogo będzie dotyczyć zakaz montowania pieców na gaz i obowiązkowa termomodernizacja

Zgodnie z zatwierdzonymi przez Parlament Europejski zmianami w Dyrektywie o efektywności energetycznej budynków (Energy Efficiency Directive – EED) nowe budynki muszą być zeroemisyjne do 2030 r., a wszystkie istniejące budynki mają być bezemisyjne do 2050 r. Oznacza to wycofywanie paliw kopalnych z ogrzewania i chłodzenia i zakaz przyznawania pomocy finansowej na instalację kotłów na paliwa kopalne.

Według UE paliwa kopalne są stosowane w za dużym zakresie

Według danych Komisji Europejskiej dwie trzecie energii zużywanej do ogrzewania i chłodzenia budynków wciąż pochodzi z paliw kopalnych.

Członkowie UE będą musieli wycofywać piece na paliwa kopalne

Przyjęte przez Parlament Europejski zmiany w Dyrektywie o efektywności energetycznej budynków (Energy Efficiency Directive, dalej: dyrektywa EED) nakładają na państwa członkowskie:

  • obowiązek wycofywania paliw kopalnych z ogrzewania i chłodzenia oraz

  • zakaz przyznawania pomocy finansowej na instalację kotłów na paliwa kopalne od chwili wejścia w życie omawianej zmiany dyrektywy, czyli od 2025.

Terminy wycofywania się z pieców na paliwa kopalne

Według zmian w przepisach dyrektywy EED państwa członkowskie UE powinny stopniowo wycofać się z systemów grzewczych opartych na paliwach kopalnych ze wszystkich budynków do 2030 r., a jeżeli nie jest to wykonalne, powinno to nastąpić najpóźniej do 2040 r.Wszystkie istniejące budynki mają być bezemisyjne do 2050 r.

Stopniowe wycofywanie kotłów na paliwa kopalne

Według zmian w Dyrektywie o efektywności energetycznej budynków od 2025 r. zostanie wprowadzony zakaz udzielania dotacji państwowych na zakup pieców na paliwo kopalne (w tym gaz). Polski rząd powinien wprowadzić w tym celu stosowne zmiany do programów Czyste powietrze. Dotacje od państwa będzie można udzielać na instalacje hybrydowe, w których głównym źródłem ciepła w budynku są instalacje OZE. Do końca 2029 r. będzie można kupować kotły na gaz, ale od 2025 r. nie będzie można na nie już uzyskać dotacji od państwa.

W przypadku nowych budynków mieszkalnych, bezemisyjność będzie obowiązywać od 2030 r., zatem kotły będą musiały korzystać z OZE.

Całkowitą bezemisyjność budynki mają osiągnąć od 2040 r.

Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie obowiązek stosowania zachęt finansowych w celu renowacji energetycznych budynków, dostosowanych do potrzeb różnych właścicieli i najemców budynków.

Kogo nie będzie dotyczyć dyrektywa?

Zmiany w dyrektywie o efektywności energetycznej przewidują nieliczne wyjątki od wskazanych wyżej wymogów. Przepisów dyrektywy będzie można nie stosować do budynków zabytkowych, rolniczych, miejsc kultu, domów o powierzchni do 50 mkw oraz domków letniskowych.

Inne zmiany w dyrektywie

Zmiany w Dyrektywie o efektywności energetycznej budynków nakładają na państwa członkowskie obowiązek spełnienia minimalnych standardów charakterystyki energetycznej. Zmiany powinny objąć na początku budynki o najgorszej charakterystyce energetycznej. Świadectwa efektywności energetycznej będzie trzeba umieszczać w widocznym miejscu w często uczęszczanych miejscach:

  • urzędach miejskich,

  • szkołach,

  • sklepach,

  • centrach handlowych,

  • supermarketach,

  • restauracjach,

  • teatrach,

  • bankach,

  • hotelach.

Wszystkie nowe budynki trzeba będzie projektować w teki sposób, aby optymizować ich potencjał wytwarzania energii słonecznej. Państwa członkowskie będą musiały składać Komisji Europejskiej raporty dotyczące wymogów stopniowego dochodzenia do wymogu zero emisyjności budynków.
Obowiązek korzystania z aut elektrycznych

Zmiany w dyrektywie nakładają na państwa członkowskie obowiązek wykorzystania aut elektrycznych w obniżeniu emisyjności budynków i wprowadzają wymagania, które będą sprzyjać instalowaniu infrastruktury do ładowania na parkingach należących do budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

Państwa członkowskie będą musiały zapewnić niezależny system kontroli świadectw charakterystyki energetycznej oraz wprowadzić niezależne systemy kontroli paszportów renowacji budynków.

Aneta Mościcka

Aneta Mościcka

prawnik, specjalistka z zakresu prawa pracy, cywilnego, gospodarczego oraz prawa nieruchomości

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka