W ustawie powodziowej pominięto członków spółdzielni mieszkaniowych. Pomoc oferowana spółdzielniom jest znacznie mniejsza niż dla budynków komunalnych gmin. Przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych zgłaszają, że przepisy ustawy powodziowej uniemożliwiają im uzyskanie wsparcia na odbudowę oraz remonty wspólnych części budynków i infrastruktury.
Na problem zwrócił uwagę Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, do którego z prośbą o interwencję zgłosiły się spółdzielnie z terenów powodziowych. ZRSM RP w Warszawie zwrócił się marszałka sejmu o zawarcie w ustawie powodziowej wsparcia dla spółdzielni mieszkaniowych, których zasoby mieszkaniowe ucierpiały w wyniku powodzi.
W piśmie ZRSM podkreślił, że zniszczeniu uległy nie tylko lokale mieszkalne w budynkach wielolokalowych, lecz też części wspólne budynków wielolokalowych oraz infrastruktura techniczna. Wsparcie finansowe na odbudowę zniszczeń nie może pomijać spółdzielni mieszkaniowych.
W ustawie powodziowej określono zasady przyznawania premii remontowej. Natomiast zgodnie z art. 11g ust. 1 ustawy o termomodernizacji premia ta przysługuje wyłącznie inwestorowi realizującemu przedsięwzięcie termomodernizacyjne lub remontowe w mieszkaniowym zasobie gminy.
W związku z powodziami, wysokość premii remontowej została zwiększona z 25% do 50% kosztów przedsięwzięcia.
Przeczytaj także:
Aby uzyskać premię remontową należy spełnić określone wymagania ustawy o termomodernizacji. Należy do nich rozpoczęcie użytkowania budynku 40 lat przez złożeniem wniosku o przyznanie premii (art. 6 ust. 1 ustawy o termomodernizacji). Natomiast remont powinien zakończyć się uzyskaniem zmniejszenia rocznego zapotrzebowania na energię dostarczoną do budynku wielorodzinnego na określonym w ustawie poziomie (art. 7 ust. 1 ustawy).
W przypadku gminnego zasobu mieszkaniowego w ustawie powodziowej wprowadzono zwolnienie z tych dwóch wymienionych warunków. W ustawie tej nie uwzględniono jednak przedsięwzięć dotyczących budynków nie należących do mieszkaniowego zasobu gminy, w tym zasobów spółdzielni mieszkaniowych. Dla tych przedsięwzięć nie wprowadzono żadnych ułatwień przy uzyskiwaniu kredytu z premią remontową.
W związku zapisami dotyczącymi premii remontowej w ustawie powodziowej ZRSM pyta:
W jaki sposób premię remontową mają uzyskać spółdzielnie lub wspólnoty, w których uszkodzone w powodzi budynki mają mnie niż 40 lat?
Jakie oszczędności zużytej energii cieplnej ma wykazać spółdzielnia, w której podczas powodzi zostały uszkodzone pomieszczenia techniczne – węzły i kotłownie?
ZRSM w piśmie do Marszałka Sejmu zwraca się w piśmie o uwzględnienie w ustawie powodziowej zapisów ,które będą realną pomocą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Spółdzielnie mieszkaniowe dotknięte powodzią zgłaszają swoje uwagi w tej sprawie. Zostały również o to poproszone przez ZRSM.
Przepisy ustawa powodziowej weszły w życie 5 października. Propozycje zmian od ZRMN wpłynęły zbyt późno i ich wprowadzanie opóźniłoby przyjęcie ustawy. Zapowiadana jest jednak nowelizacja. Może jeszcze w październiku.
Ustawa z 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1473).
Ustawa z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (tekst jedn.: Dz.U. z 2024. Poz. 1446 ze zm.).
Możesz nam zaufać: