Do Sejmu trafił rządowy projekt specustawy powodziowej. Zakłada on m.in. spłatę przez państwo rat kredytów hipotecznych przez 12 miesięcy dla osób poszkodowanych przez powódź oraz wprowadzenie prawa pierwokupu mieszkań przez gminy dotknięte skutkami powodzi. Projekt przewiduje również pomoc finansową dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na remont. W związku z powodziami, wysokość premii remontowej została zwiększona z 25% do 50% kosztów przedsięwzięcia. Przeczytaj na co spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą przeznaczyć premię remontową.
W artykule autorka opisuje założenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.Zgodnie z przepisami wskazanej ustawy, wprzypadku gdy przedsięwzięcie remontowe dotyczy usuwania szkód powstałych na skutek powodzi, wysokość premii remontowej stanowi:
60 % kosztów przedsięwzięcia – w przypadku gdy temu przedsięwzięciu remontowemu poddawany jest budynek mieszkalny wielorodzinny wpisany do rejestru zabytków lub znajdujący się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, nie więcej jednak niż wykorzystana kwota kredytu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków,
50 % kosztów przedsięwzięcia - w przypadku gdy temu przedsięwzięciu remontowemu poddawany jest inny budynek mieszkalny wielorodzinny.
Premię remontową na usuwanie skutków powodzi obsługuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Premię tę spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą przeznaczyć na remont części wspólnych budynków wielorodzinnych, takich jak: klatki schodowe, piwnice, elewacje, okna, drzwi, fundamenty, instalacje, pralnie, suszarnie.
Z premii remontowej mogą korzystać inwestorzy np.:
wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
jednostki samorządu terytorialnego,
towarzystwa budownictwa społecznego,
społeczne inicjatywy mieszkaniowe,
spółki prawa handlowego,
osoby fizyczne.
Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Ustawa z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 2496 ze zm.).
Możesz nam zaufać: