Posłowie pytają MKiŚ o przeciwdziałanie unikaniu opłat za śmieci

Stan prawny na dzień: 22.12.2022
otwarty 3

Nawet 7 mln Polek i Polaków unika uiszczania opłat za odpady – podkreśliła w interpelacji do resortu klimatu grupa posłów. Parlamentarzyści poprosili o wskazanie działań podejmowanych przez ministerstwo w celu ograniczenia tego zjawiska.

W interpelacji skierowanej do resortu klimatu grupa posłów zwróciła uwagę na ogromny problem unikania płacenia za odpady komunalne przez mieszkańców. Parlamentarzyści przywołali ostatni raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, z którego wynika, że zjawisko dotyczy nawet 7 mln Polek i Polaków. 

„Według prowadzonych rejestrów liczba mieszkańców gmin w Polsce w 2020 r. wyniosła 35 502 463, a według deklaracji (ws. opłat za odpady komunalne – red.) 28 880 332. Te dane tylko potwierdzają, że problem unikania opłat jest ciągle bardzo znaczący. W związku z powyższym zwracam się z prośbą o odpowiedź na poniższe pytanie, czy ministerstwo podejmuje działania mające na celu ograniczenie zjawiska unikania opłat za odpady? Jeżeli tak, proszę o wskazanie tych działań” – napisano w interpelacji.

W odpowiedzi wiceminister klimatu Edward Siarka zwrócił uwagę, że zaobserwowane w opracowaniu IOŚ-PIB różnice w danych, pomiędzy rejestrem GUS oraz danymi z deklaracji dotyczących odpadów, wynikają z różnego zakresu zbieranych danych. 

Zdaniem wiceministra mniejsza liczba mieszkańców wykazanych w ramach deklaracji składanych do gmin wynika z przyjętej w poszczególnych metodyki obliczania wysokości stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a więc różnym zakresem danych przekazywanych w składanych deklaracjach. „W związku z powyższym, nie wszystkie deklaracje składane przez właścicieli nieruchomości, będą zawierały informacje o liczbie mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (np. w przypadku deklaracji dot. metody naliczania opłaty uzależnionej od ilości zużytej wody, od powierzchni nieruchomości lub od gospodarstwa domowego)” – wskazał Siarka.

Wiceszef MKiŚ zauważył, że w związku z postulatami jednostek samorządu terytorialnego, ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach (Dz. U. z 2021 r. poz. 1648) dodano w art. 6o ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ust. 1a, zgodnie z którym wójt, burmistrz lub prezydent miasta w celu weryfikacji złożonych deklaracji może wykorzystać informacje i dane znajdujące się w jego posiadaniu oraz posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych, w tym przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

Jak wyjaśnił wiceminister, rozwiązanie to ma na celu umożliwienie weryfikowania przez gminy danych podanych w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ze stanem faktycznym (w tym np. ile osób zamieszkuje w danej nieruchomości).

Ponadto, jak zaznaczył Siarka, rada gminy w uchwale dotyczącej wzoru deklaracji, może określić wykaz dokumentów potwierdzających dane zawarte w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Serwis Samorządowy PAP

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka