Sporny operat szacunkowy – jak go analizować? Interesujący wyrok NSA

Sporny operat szacunkowy – jak go analizować? Interesujący wyrok NSA

Sprawy dotyczące nieruchomości często nierozerwalnie związane są z operatami szacunkowymi. W dzisiejszej publikacji koncentrujemy się na zagadnieniu analizy spornego operatu szacunkowego na etapie administracyjnym oraz sądowym. Analiza dotyczyć będzie operatu szacunkowego, o którym mowa w przepisach ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przedstawiamy praktyczne wskazówki do merytorycznej kontroli operatu szacunkowego na podstawie interesującego wyroku NSA.

W artykule przeczytasz:

  • Na czym polega formalna analiza operatu szacunkowego
  • Na czym polega merytoryczna analiza operatu szacunkowego
  • Co zrobić w przypadku rozbieżnych operatów szacunkowych?
  • Jakie są wyroki NSA na temat spornych operatów szacunkowych?

Analiza spornego operatu szacunkowego powinna być dokonywana na dwóch płaszczyznach: formalnej oraz merytorycznej.

Analiza formalna operatu szacunkowego

Jeżeli operat szacunkowy ma wszystkie elementy formalne, o których traktują przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.), wówczas należy skoncentrować się na tym, czy wartości merytoryczne, które są w nim zawarte są poprawne.

W takim przypadku mówimy o kontroli nie wkraczającej w zakres wiadomości specjalnych oraz o kontroli wkraczającej w zakres wiadomości specjalnych.

Analiza merytoryczna operatu szacunkowego

W tym drugim przypadku, operat szacunkowy może zostać podważony jedynie przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych w trybie art. 157 ust. 1 i 4 u.g.n.

NSA: Oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego dokonuje organizacja zawodowa rzeczoznawców majątkowych

Za stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21.07.2020 r. sygn. akt: I OSK 3284/19, należy powtórzyć, że „przepis art. 157 ust. 1 u.g.n. wskazuje, że oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego dokonuje organizacja zawodowa rzeczoznawców majątkowych, na warunkach określonych w tym przepisie.

Rozbieżne operaty szacunkowe? Potrzebna ocena rzeczoznawcy

Oceny tej dokonuje się także w przypadku rozbieżnych operatów szacunkowych określających wartość tej samej nieruchomości dla tożsamego celu wyceny, przy czym wówczas art. 157 ust. 1 u.g.n. stosuje się odpowiednio (art. 157 ust. 4 u.g.n.).

Opinia rzeczoznawcy majątkowego określająca wartość nieruchomości, powinna być w toku prowadzonego postępowania poddana analizie na dwóch płaszczyznach: formalnej i merytorycznej.
NSA o kontroli formalnej dowodu

Kontrola formalna owego dowodu, obejmująca m.in. zbadanie tego czy opinia została sporządzona i podpisana przez uprawnioną osobę, czy zawiera wymagane przepisami prawa elementy, czy jest logiczna i kompletna, czy nie zawiera niejasności, pomyłek, braków, które powinny zostać sprostowane lub uzupełnione, należy do organu administracji i jest dokonywana na podstawie przepisów K.p.a. (vide: wyrok NSA z dnia 10 lipca 2015 r. sygn. akt I OSK 2546/13; wyrok NSA z dnia 20 maja 2015 r. sygn. akt I OSK 2329/13; wyrok NSA z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt I OSK 345/13; wyrok NSA z dnia 16 października 2014 r. sygn. akt I OSK 611/13; wyrok NSA z dnia 27 lutego 2020 r. sygn. akt I OSK 1978/18).

Natomiast kontrola opinii rzeczoznawcy majątkowego na płaszczyźnie merytorycznej obejmuje elementy, które można podzielić na te nie wkraczające w sferę wiadomości specjalnych i te w sferę tą wkraczające.

NSA: Merytoryczna ocena operatów dotycząca wiadomości specjalnych może być dokonana wyłącznie przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych

Naczelny Sąd Administracyjny wielokrotnie zwracał uwagę, że merytoryczna ocena operatów szacunkowych – zarówno przez organy administracji publicznej, jak i sądy administracyjne – nie jest możliwa w takim zakresie, w jakim miałaby dotyczyć wiadomości specjalnych. W tym bowiem zakresie operat szacunkowy może być podważony jedynie przez ocenę dokonaną w trybie art. 157 ust. 1 i 4 u.g.n., a więc wyłącznie w następstwie oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego dokonanej przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych (vide: wyrok NSA z 5 września 2009 r. sygn. akt I OSK 2085/11; wyrok NSA z 8 maja 2013 r. sygn. akt I OSK 2138/11; wyrok NSA z 5 lutego 2014 r. sygn. akt I OSK 1612/12; wyrok NSA z 31 lipca 2019 r. sygn. akt I OSK 1906/17; wyrok NSA z 27 lutego 2020 r. sygn. akt I.

Zasadna jest więc weryfikacja metodyki sporządzonego operatu szacunkowego oraz w przypadku podjęcia uzasadnionych wątpliwości związanych z jego poprawnością, skierowanie go do oceny przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych. Często już sama analiza danego operatu przez innego rzeczoznawcę majątkowego, dostarcza informacji o zasadności podjęcia przedmiotowego działania.

Źródło:
  • Wyrok NSA z 21 lipca 2020 r., sygn. I OSK 3284/19.
  • Wyrok NSA z 21 lipca 2020 r., sygn. I OSK 3284/19.
  • Podstawa prawna:
    • Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899) - art. 157 ust. 1 i 4.

    Zadaj pytanie prawnikowi

    Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

    Zadaj pytanie ekspertowi »

    Możesz nam zaufać:

    Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

    x
    Sprawdź inne nasze serwisy
    Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

    Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka