Nowe odległości między budynkami. Od 1 sierpnia ważne zmiany w prawie budowlanym

Stan prawny na dzień: 02.08.2024
Nowe odległości między budynkami. Od 1 sierpnia ważne zmiany w prawie budowlanym

Od dnia 1 sierpnia 2024 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynków. Przypominamy co się zmienia wraz wejściem w życie nowelizacji przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jest to ważne rozporządzenie, które reguluje istotne kwestie związane z szeroko rozumianą branżą budowlaną, w szczególności z działalnością deweloperską w naszym kraju.

Zmiany w prawie budowlanym od 1 sierpnia

Najważniejsze zmiany obowiązujące od 1 sierpnia 2024 r.:

  1. zmiany w zakresie minimalnych odległościach pomiędzy budynkami – kluczowy element rządowej walki z wszechobecną tzw. „patodeweloperką”;

  2. zmiany w zakresie minimalnej powierzchni użytkowej lokalu;

  3. zmiany w zakresie wzrostu powierzchni terenów zielonych i rekreacyjnych;

  4. zmiany w zakresie redukcji hałasu w budynkach mieszkalnych;

  5. zmiany w zakresie zwiększenia minimalnej odległość budynków mieszkalnych od obiektów przemysłowych;

  6. zmiany w zakresie organizacji miejsc postojowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami;

  7. zmiana w zakresie konieczności zapewnienia pomieszczenia przeznaczonego do przewijania osoby dorosłej o szczególnych potrzebach;

  8. zmiana w zakresie wymagań dotyczących miejsc rekreacyjnych i placów zabaw;

  9. zmiana w zakresie pomieszczeń do przechowywania wózków dziecięcych oraz rowerów;

  10. zmiana w zakresie zwiększenia prywatności mieszkańców na balkonach.

Patodeweloperka” to gorsza jakość życia! Nowe odległości między budynkami

Nowelizacja rozporządzenia wprowadza szereg zmian w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225). Rozporządzenie to jest wydawane na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682 i 553).

Zmiana przepisów ma na celu przede wszystkim ukrócenie praktyk związanych z tzw. „patodeweloperką”, czyli z działaniami, które mają maksymalizować zyski kosztem dobrej architektury, zdrowego rozsądku, a czasem wymagań zawartych w przepisach.

„Patodeweloperka” to gorsza jakość życia. Dlatego też uporządkowano zasady budowy budynków wielorodzinnych z myślą o komforcie mieszkańców, ale z uwzględnieniem interesów inwestorów. Dodatkowo wprowadzono też regulacje w zakresie pomieszczeń przeznaczonych do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami.

Podsumowanie zmian w prawie budowlanym

Na ocenę skutków prawnych wprowadzenia przedmiotowych zmian przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jedno jest pewne – z całą pewnością branża deweloperska odczuje zmiany, które weszły w życie z dniem 1 sierpnia 2024 r. Pytanie tylko, jak wpłynie to na nasze otoczenie i życie codzienne – czy faktycznie te zmiany spowodują tak zdecydowaną poprawę jakości życia i mieszkania w naszym kraju? Kierunek ustawodawcy wydaje się być słuszny i zasługuje na aprobatę – oczywiście z punktu widzenia interesów jednostki.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682 i 553) - art. 7 ust. 2 pkt 1.

  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. poz. 2442).

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225).

Adrian Chruszcz

Adrian Chruszcz

Adrian Chruszcz – Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prawnik z ponad 8-letnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym m.in.: w biurach projektowych oraz w...

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka