Walka z patodeweloperką. Co zmieni się 1 kwietnia 2024 roku?

Stan prawny na dzień: 19.11.2023
AdobeStock_425888932 (1)

Patodeweloperka to maksymalizowanie zysków firm budowlanych kosztem jakości życia klientów. Wyeliminować to zjawisko ma podpisana przez ministra rozwoju i technologii nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2024 r. obejmą między innymi minimalną wielkość lokalu, place zabaw dla dzieci, balkony, loggie i miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.

W tym artykule m.in.:

  • Jaka będzie wymagana odległość budynku od granicy działki?

  • Kiedy możliwe będzie usytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki?

  • Jaka będzie minimalna odległość budynku mieszkalnego od budynków produkcyjnych i magazynowych?

  • Jakie będą wymagane odległości od dużego budynku produkcyjnego lub magazynowego?

  • Jakie wymagania dla miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych?

  • Jakie zmiany obejmą place zabaw dla dzieci?

  • Jakie wymogi dotyczące nasłonecznienia placów zabaw będą obowiązywać?

  • Obowiązkowe miejsca do przewijania i karmienia dzieci w budynkach handlowych i usługowych

  • Minimalna powierzchnia lokali użytkowych w budynku

  • Jaki będą nowe wymogi budowy balkonów i loggi?

  • W jakich sytuacjach stosowane będą jeszcze dotychczasowe przepisy?

Jaka będzie wymagana odległość budynku od granicy działki?

Zgodnie z nowelizacjąrozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budynek na działce budowlanej będzie trzeba sytuować w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż:

  1. 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;

  2. 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy;

  3. 5 m – w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;

  4. 5 m – w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy.

UWAGA - WYJĄTEK W przypadkach, o których mowa we wskazanych wyżej punktach 2 i 4, dopuszczalne będzie sytuowanie budynku w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje taką możliwość.
Kiedy możliwe będzie usytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki?

Dopuszczalne będzie sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, jeżeli:

  • będzie on przylegał całą długością swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce oraz

  • jego wysokość będzie zgodna z obowiązującym na danym terenie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Jaka będzie minimalna odległość budynku mieszkalnego od budynków produkcyjnych i magazynowych?

Nowelizacja wprowadza minimalną odległość dla budynków produkcyjnych i magazynowych od budynku mieszkalnego. Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy nie będzie mógł być usytuowany ścianą z oknami lub drzwiami w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej:

  • budynku mieszkalnego,

  • budynku zamieszkania zbiorowego lub

  • budynku użyteczności publicznej lub

  • takiego budynku, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę albo zostało dokonane zgłoszenie budowy, do którego organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu lub zostało wydane zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.

Odległość od dużego budynku produkcyjnego lub magazynowego

Budynek produkcyjny lub magazynowy o powierzchni zabudowy przekraczającej 1000 mkw. będzie można budować ścianą w odległości nie mniejszej niż 30 m od ściany:

  1. istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego albo budynku zamieszkania zbiorowego;

  2. projektowanego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego albo budynku zamieszkania zbiorowego, dla których istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę albo zostało dokonane zgłoszenie budowy, do którego organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu lub zostało wydane zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu

Jakie wymagania dla miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych?

Nowelizacja wprowadza wymagania w zakresie dopuszczalnej liczby miejsc postojowych dla samochodów osobowych, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, zbliżonych do okien.

Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, w liczbie nie większej niż 6 % ogólnej liczby stanowisk postojowych będą mogły być zbliżone bez ograniczeń do okien budynków. Miejsca te będą wymagały odpowiedniego oznakowania.
Jakie zmiany obejmą place zabaw dla dzieci?

Plac zabaw dla dzieci będzie można zorganizować w przypadku budowy:

  1. jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym liczba mieszkań przekracza 20,

  2. zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w którym liczba mieszkań przekracza 20.

Co najmniej 30% powierzchni placu zabaw dla dzieci będzie musiała znajdować się na terenie biologicznie czynnym (czyli pokrytym roślinnością oraz znajdującej się na tym terenie wodzie powierzchniowej).
Kiedy będzie można zbudować miejsce rekreacyjne?

Miejsce rekreacyjne dostępne również dla osób ze szczególnymi potrzebami, wyposażone w miejsca do wypoczynku będzie można wykonać w przypadku budowy zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w którym liczba mieszkań przekracza 20, przy czym co najmniej 30% powierzchni miejsca rekreacyjnego znajduje się na terenie biologicznie czynnym.

Jakie wymogi dotyczące nasłonecznienia placów zabaw będą obowiązywać?

Nasłonecznienie co najmniej 50% powierzchni placu zabaw dla dzieci będzie musiało wynosić co najmniej 2 godziny. W zabudowie śródmiejskiej dopuszczalne będzie nasłonecznienie nie krótsze niż 1 godzina.

Odległość placów zabaw od ulic, dróg, okien pomieszczeń, miejsc gromadzenia odpadów

Odległość placów zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych od linii rozgraniczających ulicę dróg, ciągów pieszo-jezdnych, okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz miejsc gromadzenia odpadów będzie musiało wynosić co najmniej 10 m.

Wymagania dotyczące ogrodzenia placu zabaw

Plac zabaw dla dzieci będzie musiał posiadać ogrodzenie. Ogrodzenie od strony drogi, ulicy, parkingu lub ciągu pieszo-jezdnego będzie musiało być wykonane z materiałów i w sposób zapewniający bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt.

Ogrodzenie to będzie musiało posiadać:

  1. wysokość nie mniejszą niż 1 m,

  2. furtkę o szerokości co najmniej 1,2 m otwierającą się do wewnątrz.

Dopuszczalne będzie naturalne wygrodzenie w postaci żywopłotu.

Minimalne wymiary placów zabaw

Powierzchnia placu zabaw dla dzieci będzie musiała mieć rozmiary co najmniej:

  • 1 mkw. na każde mieszkanie w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się od 21 do 50 mieszkań;

  • 50 mkw. w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się od 51 do 100 mieszkań; 3)

  • 0,5 mkw. na każde mieszkanie w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się od 101 do 300 mieszkań;

  • 200 mkw. w przypadku gdy w budynku lub zespole budynków znajduje się powyżej 300 mieszkań.

Możliwe będzie podzielenie placu zabaw dla dzieci na części, przy czym minimalna powierzchnia każdej z nich będzie musiała wynosić co najmniej 50 mkw.

Na placu zabaw dla dzieci deweloper będzie musiał zapewnić wyposażenie o różnej funkcji zabawy oraz dostosowane do różnych kategorii wiekowych dzieci, umożliwiające jednoczesne korzystanie przez co najmniej 5 dzieci na każde 20 mkw. placu zabaw dla dzieci.

Obowiązkowe miejsca do przewijania i karmienia dzieci w budynkach handlowych i usługowych

W budynkach gastronomii, handlu lub usług o powierzchni użytkowej powyżej 1000 mkw. , a także stacji paliw o powierzchni użytkowej powyżej 100 mkw. będzie trzeba wydzielić pomieszczenie dostosowane i przeznaczone wyłącznie do karmienia i przewijania dzieci.

Minimalna powierzchnia lokali użytkowych w budynku

Lokal użytkowy w budynku będzie musiał posiadać powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 mkw, Dopuszczalne będzie wydzielenie lokalu użytkowego o mniejszej powierzchni użytkowej, pod warunkiem, że znajduje się on na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej i posiada bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

Wymóg dotyczący minimalnej powierzchni 25 mkw. nie obejmie budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych.
Jaki będą nowe wymogi budowy balkonów i loggi?

W przypadku gdy balkony sąsiednich lokali mieszkalnych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym znajdują się na jednej płycie balkonowej trzeba będzie stosować między tymi balkonami pełne oddzielenie w postaci stałej przegrody, zapewniającej komfort użytkowania, o przepuszczalności światła nie mniejszej niż 30% i nie większej niż 50%.

Przegroda będzie musiała posiadać wysokość co najmniej 2,2 m mierzoną od poziomu posadzki balkonu oraz szerokość nie mniejszą niż 2 m, a w przypadku gdy balkon ma szerokość mniejszą niż 2 m - wynoszącą co najmniej szerokość balkonu, uwzględniając szerokość balustrady. Stykające się ze sobą loggie w budynku mieszkalnym wielorodzinnym będzie trzeba oddzielić za pomocą wskazanej wyżej przegrody.

Wymiary pomieszczenia gospodarczego przy wejściu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym

W budynku mieszkalnym wielorodzinnym, w pobliżu wejścia będzie trzeba zapewnić, na potrzeby przechowywania rowerów i wózków dziecięcych, pomieszczenie gospodarcze o powierzchni co najmniej 15 mkw. Dopuszczalne będzie zapewnienie wskazanego wyżej pomieszczenia gospodarczego w postaci budynku gospodarczego, altany lub wiaty.

W jakich sytuacjach stosowane będą jeszcze dotychczasowe przepisy?

Dotychczas obowiązujące przepisy będą stosowane dla zamierzenia budowlanego, wobec którego przed dniem wejścia w życie omawianego rozporządzenia:

  1. został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę,

  2. została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,

  3. zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę,

  4. została wydana decyzja o legalizacji w myśl Prawa budowlanego.

Omawiana nowelizacjarozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wejdzie w życie 1 kwietnia 2024 r.
Podstawa prawna:
  • rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2023 r. poz. 2442).
Aneta Mościcka
Aneta Mościcka

Aneta Mościcka

prawnik, specjalistka z zakresu prawa pracy, cywilnego, gospodarczego oraz prawa nieruchomości

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka