Opóźnienie dewelopera daje nabywcy prawo do odstąpienie od umowy deweloperskiej

Stan prawny na dzień: 12.02.2024
AdobeStock_669143673 (1)

Sam fakt opóźnienia dewelopera w wykonaniu zobowiązania, które przyjął umową deweloperską, a polegającego na przeniesieniu na nabywcę własności nieruchomości, stanowi podstawę do odstąpienia od tej umowy – orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 19 listopada 2021 r. W artykule przeczytasz np. jakie prawa wynikają z umowy deweloperskiej oraz jakie konsekwencje dla dewelopera ma jego opóźnienie w przeniesieniu praw na nabywcę.

W tym artykule m.in.:

  • Jakie jest stanowisko Sądu Apelacyjnego w sprawie odstąpienia od umowy?

  • Jakie prawa wynikają z umowy deweloperskiej?

  • Jakie są skutki opóźnienia dewelopera w przeniesieniu na nabywcę praw z umowy deweloperskiej?

Odstąpienie od umowy deweloperskiej - stanowisko Sądu Apelacyjnego

Wyrok przytoczony we wstępie, Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał jeszcze w „poprzednim” reżimie prawnym, w okresie obowiązywania ustawy z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Sąd Apelacyjny stosował art. 29 ust. 1 pkt 6 tej ustawy, mający swój „odpowiednik” w art. 43 ust. 1 pkt 6 obecnie obowiązującej ustawy z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Z tego względu przytoczony pogląd Sądu Apelacyjnego w Katowicach uważam za aktualny.

Prawa własności wynikające z umowy deweloperskiej

Prawami wynikającymi z umowy deweloperskiej są:

  1. własność lokalu i prawa niezbędne do korzystania z niego – w przypadku umowy deweloperskiej, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

  2. własność nieruchomości lub użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej i własność domu jednorodzinnego na niej posadowionego – w przypadku umowy deweloperskiej, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do zabudowania nieruchomości gruntowej stanowiącej przedmiot własności lub użytkowania wieczystego domem jednorodzinnym

(art. 5 pkt 6 ustawy z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym).

Opóźnienie dewelopera w przeniesieniu na nabywcę praw z umowy deweloperskiej

W przypadku nieprzeniesienia na nabywcę praw wynikających z umowy deweloperskiej, w terminie wynikającym z tej umowy, nabywca ma odstąpić od tej umowy.

Przed skorzystaniem z prawa do odstąpienia od umowy nabywca powinien wyznaczyć deweloperowi 120-dniowy termin na przeniesienie praw wynikających z umowy deweloperskiej i „dopiero” w razie bezskutecznego upływu tego terminu będzie uprawniony odstąpić od tej umowy (art. 43 ust. 1 pkt 6 i art. 43 ust. 3 ustawy z 20 maja 2021 r.).

Z powołanego art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy wprost wynika, że opóźnienie dewelopera w przeniesieniu wynikających z umowy deweloperskiej praw stanowi samoistną podstawę odstąpienia od tej umowy. Znaczenie przytoczonego we wstępie wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach nie objawia się przecież w odczytaniu klarownego przepisu, ale w wyrażonym w tym rozstrzygnięciu poglądzie, że przyczyna opóźnienia dewelopera w przeniesieniu na nabywcę praw wynikających z umowy deweloperskiej jest nieistotna.

Tożsame stanowisko wyraził Sąd Apelacyjny w Warszawie w uzasadnieniu wyroku z dnia 24 czerwca 2015 r., wydanego w sprawie o sygnaturze akt VI ACa 1885/14.
Podsumowanie:
  1. Sąd Apelacyjny w Katowicach oparł swój wyrok na ustawie z 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego.

  2. Prawa wynikające z umowy deweloperskiej obejmują własność lokalu i nieruchomości lub użytkowanie wieczyste.

  3. Nabywca ma prawo odstąpić od umowy, jeśli deweloper opóźni się z przeniesieniem na niego praw.

  4. Nabywca powinien najpierw dać deweloperowi 120 dni na przeniesienie praw przed odstąpieniem od umowy.

  5. Przyczyna opóźnienia dewelopera jest nieistotna dla prawa nabywcy do odstąpienia od umowy.

Źródło:
  • Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 19 listopada 2021 r. (sygn.. akt V ACa 67/20).

  • Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 24 czerwca 2015 r. (sygn.. akt VI ACa 1885/14).

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1177).

  • Ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1445).

Miłosz Bagiński – Żyta
Miłosz Bagiński-Żyta

Miłosz Bagiński-Żyta

radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Zielonej Górze, wspólnik Amelia Konieczna, Miłosz Bagiński – Żyta Kancelaria Radców Prawnych spółki cywilnej. Prowadzi sprawy z zakresu prawa...

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka