Dzierżawa gruntu na cel inny niż ten z dokumentacji planistycznej - studium przypadku

Stan prawny na dzień: 20.03.2023
AdobeStock_561304424

Czy samorządowa jednostka organizacyjna może oddać w dzierżawę grunt przeznaczony w dokumentacji planistycznej pod drogę publiczną, na cel związany z prowadzeniem odpłatnego parkingu?

W artykule przeczytasz m.in.:     

  • Co określa się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego?
  • Jak interpretować przeznaczenie terenu w mpzp?
  • Co określa ewidencja gruntów i budynków?
  • Czym jest droga publiczna?
  • Czy określenie przeznaczenia terenu w mpzp jest jednoznaczne z obowiązkiem realizacji określonych inwestycji?

STUDIUM PRZYPADKU

Samorządowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, będąca zakładem budżetowym, oddała spółce prawa handlowego w dzierżawę nieutwardzony, ciągły obszar gruntu o powierzchni 0,4350 ha, na cel związany z prowadzeniem odpłatnej, dozorowanej działalności parkingowej. Działalność będzie prowadzona w systemie opartym na zasilanych solarnie parkometrach, stanowiących własność dzierżawcy. Poniżej szczegółowe studium przypadku.

Położenie gruntu oddanego w dzierżawę

Przedmiotowy teren znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku użyteczności publicznej i położony jest na obszarze zespołów urbanistyczno-architektonicznych wpisanych do rejestru zabytków (nadzór konserwatorski). W aktualnie obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) przeznaczony jest w około 65% pod tereny zabudowy usługowej – usług sportu i rekreacji w klinie zieleni (US) z dopuszczeniem m.in. lokalizacji parkingów naziemnych, natomiast w pozostałych 35% pod tereny dróg publicznych – drogę klasy dojazdowej (KD-D).

Cel dzierżawy

Celem zawarcia umowy dzierżawy było nie tylko umożliwienie zakładowi budżetowemu generowania z tego tytułu regularnych, przyzwoitych przychodów, ale także likwidacja nieuporządkowanych miejsc parkingowych oraz uszczelnienia pobliskiej Strefy Płatnego Parkowania (SPP).

Dzierżawca wykonał projekt i wyposażył przedmiot dzierżawy

W ramach umowy dzierżawca:

  • wyposażył przedmiot dzierżawy w niezbędne oznakowanie pionowe, urządzenia (wyłącznie w części przeznaczonej pod US bowiem z uwagi na obszar ochrony konserwatorskiej wymagane było dokonanie zgłoszenia organowi architektoniczno-budowlanemu zamiaru przeprowadzenia robót budowlanych) oraz

  • wykonał projekt organizacji ruchu, który następnie został zatwierdzony przez wydzierżawiającego.

Mieszkańcy złożyli skargę dotyczącą omawianej dzierżawy

Grupa mieszkańców miasta złożyła skargę do organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego (JST) na powyższe działanie jednostki organizacyjnej.

W skardze mi.in. podniesiono, że pobieranie opłat za parkowanie na przedmiotowej nieruchomości jest nielegalne, choćby z uwagi na fakt, że część terenu przeznaczona jest w mpzp pod drogę publiczną. Zatem jedynie organizacja i wprowadzenie w tym miejscu SPP uzasadniłoby pobieranie opłat za postój pojazdów samochodowych. Jednocześnie wyrażono zaniepokojenie faktem, iż JST oddała podmiotowi komercyjnemu w dzierżawę odcinek gminnej drogi publicznej.

Czy skarżący mieli rację?

Składający skargę doszli do błędnego przekonania, że aktualne przeznaczenie nieruchomości w mpzp w części pod drogę publiczną, stojące w kolizji z dotychczasowym i faktycznym sposobem jej wykorzystania, uniemożliwia samorządowej jednostce organizacyjnej zawarcie umowy dzierżawy na cel związany z prowadzeniem parkingu. Również niewłaściwie przyjęli że pojęcia „droga publiczna” i „teren przeznaczony pod drogę publiczną” są równoważne.

Co określa plan miejscowy?

Plan miejscowy jest aktem prawa miejscowego, którego ustalenia kształtują, wraz z innymi przepisami, sposób wykonywania prawa własności nieruchomości.

W planie miejscowym określa się obowiązkowo m.in.:

  • przeznaczenie terenów,

  • linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania,

  • zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego,

  • zasady kształtowania zabudowy,

  • wskaźniki zagospodarowania terenu.

Przeznaczenie terenów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego określa ich przyszłe zagospodarowanie i wykorzystanie.

W kontekście przedmiotowej sprawy należy podkreślić, że samo przeznaczenie nieruchomości w planie pod drogę publiczną stwarza jedynie potencjalnie taką możliwość. Droga (budowla), dopóki nie zostanie zrealizowana, jest rozpatrywana w sferze formalnoprawnej jako potencjalna, hipotetyczna i przyszła.

Miejscowy plan zagospodarowanie przestrzennego określa przeznaczenie terenu, a nie obowiązek realizacji określonych inwestycji. To, czy zostanie ona zrealizowana, zależy więc wyłącznie od właściciela (w tym przypadku JST).
Przeznaczenie terenu w mpzp – jak interpretować?

Co prawda uchwalone rozwiązanie planistyczne jest obowiązujące, wiążące dla właściciela i w dalszej perspektywie czasowej wyklucza możliwość innego zagospodarowania nieruchomości, jednakże nie można zapominać o brzmieniu art. 35 ustawy z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z przywołanym przepisem tereny, których przeznaczenie plan miejscowy zmienia, mogą być wykorzystywane w sposób dotychczasowy do czasu ich zagospodarowania zgodnie z tym planem, chyba że w planie ustalono inny sposób ich tymczasowego zagospodarowania. Taki zapis daje właścicielowi możliwość dysponowania swoją własnością na dotychczasowych zasadach, lecz, co istotne, nie daje możliwości innego niż jest wskazane w mpzp jej zagospodarowania w przyszłości.

Istniejący stan nieruchomości odzwierciedla ewidencja gruntów i budynków

O ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa przeznaczenie terenów na przyszłość, to stan istniejący nieruchomości odzwierciedla ewidencja gruntów i budynków (egib) bowiem dane w niej zawarte stanowią podstawę choćby planowania gospodarczego, wymiaru podatków czy oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych. Zgodnie z egib grunty na których funkcjonuje parking zostały zakwalifikowane do grupy gruntów zabudowanych i zurbanizowanych - terenów rekreacyjno-wypoczynkowych (Bz). Należy wspomnieć, że tereny komunikacyjne, w tym drogi (dr) i grunty przeznaczone pod budowę dróg publicznych lub linii kolejowych (Tp) stanowią w ewidencji oddzielny rodzaj gruntów w grupie gruntów zabudowanych i zurbanizowanych.

Czym jest droga publiczna?

Odnosząc się do zarzutu oddania spółce w dzierżawę odcinka drogi publicznej należy przytoczyć definicję drogi publicznej, zawartą w ustawie o drogach publicznych (dalej: udp).

Otóż drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie przedmiotowej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy zgodnie z:

  • jej przeznaczeniem,

  • ograniczeniami i

  • wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych.

Czym jest droga?

Samo pojęcie drogi zostało zdefiniowane w art. 4 pkt 2) udp i oznacza budowlę:

  • składającą się z części i urządzeń drogi, budowli ziemnych, lub drogowych obiektów inżynierskich, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 7 ustawy Prawo budowlane,

  • stanowiącą całość techniczno-użytkową,

  • usytuowaną w pasie drogowym i

  • przeznaczoną do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, ruchu osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

Samo faktyczne wykorzystywanie określonej działki pod drogę, a nawet takie przeznaczenie jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, nie stanowi samodzielnie o jej konkretnej kategorii i przynależności do dróg publicznych.
Czym jest droga gminna?

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych do dróg gminnych zalicza się drogi o znaczeniu lokalnym:

  • niezaliczone do innych kategorii,

  • stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom,

  • z wyłączeniem dróg wewnętrznych.

Zaliczenie do kategorii dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu. Również w drodze uchwały ustala się przebieg istniejących dróg gminnych.

Jednakże nie w każdym przypadku o przyznaniu określonej drodze statusu drogi gminnej będzie decydowała uchwała rady gminy.

W przypadku realizacji inwestycji w trybie tzw. specustawy drogowej charakter mającej powstać drogi winien być dokładnie wyjaśniony już w trakcie postępowania administracyjnego zmierzającego do wydania przez właściwy organ decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

W omawianym przypadku nie zachodzą przesłanki pozwalające uznać oddany w dzierżawę grunt za odcinek drogi publicznej. Zarówno rada miasta nie podjęła stosownej uchwały, jak i hipotetyczny, przyszły zarządca drogi nie przedłożył właściwemu organowi wniosku o wydanie decyzji zrid.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz powyższą argumentację zarzuty składających skargę należy uznać za chybione.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r. poz. 503 ze zm.) - art. 35.

  • Ustawa z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 1693 ze zm.) - art. 4 pkt 2, art. 7.

  • Ustawa z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.) - art. 7.

Michał Krzyżański - geodeta, Kierownik Działu Gospodarowania Nieruchomościami w Poznańskich Ośrodkach Sportu i Rekreacji

Zadaj pytanie prawnikowi

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »

Możesz nam zaufać:

Przetestuj serwis PrawoNieruchomosci24.pl przez 2 dni za DARMOZałóż konto testowe

x
Sprawdź inne nasze serwisy
Portal FK www.ewiedzafk.pl www.eserwisksiegowego.pl www.portaloswiatowy.pl Portal BHP Portal ZP www.eprawobudowlane.pl

Portal Nieruchomości Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone Wiedza i Praktyka