Ministerstwo Rozwoju i Technologii zajęło stanowisko w sprawie zmian dla spółdzielni mieszkaniowych, w tym kwestii obligatoryjnego wyboru członków zarządu przez walne zgromadzenie oraz wprowadzenia kadencyjności członków zarządu. Czy spółdzielnie mieszkaniowe czeka prawdziwa rewolucja? Czy obowiązywać będzie obligatoryjny wybór członków zarządu przez walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej?
Do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wpłynęła interpelacja poselska (nr 4654), w której zapytano m.in. czy resort:
wprowadzi zmiany w zakresie obligatoryjnego wyboru członków zarządu przez walne zgromadzenie oraz wprowadzenie kadencyjności członków zarządu,
przewiduje rozszerzenie uprawnień członka i właściciela lokalu niebędącego członkiem w zakresie dostępu do dokumentów, które spółdzielnia będzie zobowiązana udostępnić, w tym przez zamieszczanie ich na stronie internetowej,
przewiduje wprowadzenie przepisów, zgodnie z którymi członkowie spółdzielni będą mogli wybierać związek rewizyjny, który przeprowadzi badanie lustracyjne.
W odpowiedzi na interpelację, Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że w poprzedniej kadencji Sejmu prowadzone były prace legislacyjne mające na celu zmianę przepisów regulujących funkcjonowanie spółdzielni mieszkaniowych. W Ministerstwie Rozwoju i Technologii opracowany został projekt nowelizacji ustaw: o spółdzielniach mieszkaniowych, Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali realizujący wyroki Trybunału Konstytucyjnego: z 14 marca 2018 r. (sygn. akt P 7/16) oraz z 10 czerwca 2020 r. (sygn. akt K 3/19), a także zakładający poprawę funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych oraz wzmocnienie pozycji jej członków poprzez przyznanie im nowych uprawnień. Z uwagi na zakończenie kadencji Sejmu RP zaprzestano kontynuowania nad nim prac.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało, że obecnie w resorcie trwa analiza zmian, jakie należy wprowadzić w obszarze spółdzielczości mieszkaniowej. Ministerstwo planuje wykonać wskazane wyżej wyroki Trybunału Konstytucyjnego, rozważa również wprowadzenie kadencyjności członków zarządu, jak również powierzenie wyboru tego organu walnemu zgromadzeniu, tj. samym członkom. W ocenie resortu rozwoju i technologii zasadne jest także powiększenie katalogu dokumentów, do których mieszkańcy uzyskają dostęp oraz wprowadzenie zasady, że spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek prowadzenia strony internetowej, o ile członkowie z tego nie zrezygnują. Wśród analizowanych rozwiązań znajduje się także możliwość wyboru przez walne zgromadzenie związku rewizyjnego, który przeprowadzi lustrację spółdzielni. Dzięki takim zmianom spółdzielcy uzyskają realny wpływ na skład osobowy organów spółdzielni, jak również będą mogli uzyskać wszelkie informacje dotyczące ich lokali oraz mienia spółdzielczego, za których utrzymanie wnoszą comiesięczne opłaty.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że w Sejmie powołano Parlamentarny Zespół ds. Spółdzielczości Mieszkaniowej. Ma on opracować kompleksowe rozwiązania, które będą miały wpływ na dalszą działalność spółdzielni. W pracach Zespołu, oprócz parlamentarzystów, dotychczas uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, jak również reprezentanci środowiska spółdzielczego. W zależności od postępów prac Zespołu zostanie podjęta decyzja odnośnie do dalszych prac nad zmianami w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, w tym trybu wprowadzania tych zmian.
Przeczytaj także:
Możesz nam zaufać: